19. dubna 2014 –– události –– Jitka Prokopičová
Zářivá výstava vybraných kousků nejlepších současných českých designérů s názvem Brilliant by Design putuje úspěšně Evropou. Po mezinárodním veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem, Budapešti, Moskvě a Stockholmu ji nyní mohou návštěvníci obdivovat v Muzeu designu v belgickém Gentu.
Výstava, kterou organizují Česká centra, není výjimečná svým rozsahem, ale vysokou kvalitou vystavených objektů a celkovým konceptem instalace, který dává vyniknout vystaveným dílům. „Odborníci spatřují kvalitu této expozice především v hodnotě příkladů úspěšných, nadčasových vzorů, sahajících do historie sta let, které demonstrují kontinuitu sklářských výrobních postupů v Čechách,“ uvedla Petra Jungwirthová z Českých center. Historické artefakty jsou zobrazeny na fotografiích a návštěvníci tak získají možnost prohlédnout si každý ze současných exponátů zasazený do kontextu vývoje českého skla a porcelánu, včetně výrobně technologických postupů.
Ze současného designu je k vidění například nádherná váza René Roubíčka vytvořená v limitované edici ke 150letému výročí sklárny Moser, tajemstvím výroby opředené mísy Vitrucell Zdeňka Lhotského nebo křehká kolekce sklenic Vicenza Jiřího Pelcla, za kterou dostal autor v roce 2006 ocenění Czech Grand Design. Nemůže chybět ani slavný nápojový set Františka Víznera, který má ve své stálé kolekci i Muzeum umění a designu v New Yorku. Z mladší generace jsou potom zastoupeni Matěj Chabera, Martin Žampach nebo Viktor Chalepa a originální porcelánový design představuje například Daniel Piršč.
Přehlídky českého skla a porcelánu jsou v Belgii oblíbené a návštěvníky vyhledávané. Jejich zahrnutí do výstavního plánu muzeí a galerií zaměřených na design tudíž bývá poměrně častým jevem. Naposledy se uskutečnila v Belgii podobná přehlídka českého skla v roce 2013. „Muzeum designu v Gentu již v minulosti spolupracovalo na českých výstavách například s UMPRUM, proto jsme je oslovili ke spolupráci. Jejich první otázka směřovala na české sklo, které je v Belgii respektovaný fenomén – nejen užitné sklo, ale i umělecká sklářská výroba – belgičtí umělci si nechávají vyrábět svá díla u zručných českých sklářů,“ sdělila Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra v Bruselu.
Tvorba českých designérů tvoří nedílnou součást sbírkového fondu Muzea designu v Gentu. V expozicích je svým dílem zastoupen například František Vízner nebo Bořek Šípek. Bernadette de Loose, programová ředitelka muzea, se o spolupráci s českými umělci vyjadřuje pochvalně: „Můj první kontakt s českými designéry a umělci proběhl na počátku devadesátých let při příležitosti výstavy Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. Později jsem měla tu čest a mohla spolupracovat s Františkem Víznerem a Bořkem Šípkem. Od začátku jsem opravdu ohromena vysokou estetickou a technickou kvalitou jejich objektů i prací ostatních českých designérů.“
Prezentace designového skla a porcelánu vyráběného současnými českými výrobci zaujala již na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem, v Budapešti, Moskvě i na nedávném Stockholm Design Week a dále by se měla přemístit například na Design Week do Bratislavy. „Naše výstava prezentuje český design skla a porcelánu v jeho artové i průmyslové podobě. Ukazuje, že tyto obory mají v České republice nejen respektovanou staletou historii, ale i pestrou a životaschopnou současnost,” uvádí kurátor výstavy Petr Nový, ředitel Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Prostřednictvím objektů od špičkových designérů se na výstavě prezentují i výrobci jako Moser, Crystalex, Bomma nebo Thun, ale také třeba sklárny Kavalier. “Tato výstava rozhodně patří k vrcholům našeho programu v tomto roce,“ shrnuje Kristina Prunerová.
Výstava, kterou muzeum prezentuje současně s přehlídkou prací slavného britského průmyslového designéra a vynálezce Jamese Dysona, potrvá do 1. června 2014.
Čtěte další články na téma výstava
Foto: Kristina Hrabětová a Vojtěch Brtnický