28. listopadu 2008 –– události –– Kateřina Farná
Nejen prvorepublikový design je tématem výstavy s názvem Artěl: Umění pro všední den 1908 až 1935 v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Ta až do 1. března příštího roku připomene sté výročí založení Artělu, sdružení, které udávalo tón českému designu v první třetině dvacátého století.
„Artěl je fenomén, protože se jako první snaží emancipovat české užité umění z vlivu pozdní secese a relevantním způsobem ho včlenit do evropské moderny. Je také spojen s novými styly a výraznými experimenty, které se zapsaly do dějin,“ uvedl kurátor výstavy Jiří Fronek.
Expozice je členěna podle fází, jimiž se tvorba Artělu ubírala – vídeňská secese, kubismus, lidové umění nebo funkcionalismus. „Po 1. světové válce se tady objevuje takzvaný rondokubismus a je udivující, že je v produkci Artělu možné nalézt tyto prvky dříve, než byly aplikované v architektuře,“ doplnil.
A záběr spolku byl opravdu široký: hračky, textilie, šperky, nábytek, porcelánové sety, nápojové a dekorativní sklo, vitráže, grafický design či návrhy interiérů. Většina originálů pochází ze sbírek UPM, zbytek byl zapůjčen ze soukromých zdrojů.
S uměleckým družstvem se pojí jména výtvarníků a architektů jako Pavel Janák, Vlastislav Hofman, Jaroslava Vondráčková nebo Josef Rosipal. Po úspěšné výstavě v Paříži, kde získal Artěl již jako akciová společnost řadu ocenění, jeho činnost v polovině 30. let pod tlakem hospodářské krize ustává.
Výstava s názvem Artěl: Umění pro všední den 1908 až 1935 potrvá v Uměleckoprůmyslovém muzeum v Praze do 1. března 2009. Otevřeno je středa až neděle od 10 do 18 hodin, v úterý od 10 do 19 hodin, v pondělí je zavřeno.
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: UPM