10. května 2014 –– události –– Helena Veličová
V bratislavské Galerii Nova se poprvé veřejnosti představuje s novou kolekcí nápojového skla pro rok 2014 nejvýznamnější slovenská společnost Rona specializující se na výrobu nápojového a ručně tvarovaného skla. Kolekci, kterou dosud mohli vidět jen návštěvníci veletrhu spotřebního zboží Ambiente ve Frankfurtu, si můžete pod Michalskou bránou prohlédnout do 25. května.
Hlavním designérem aktuální kolekce je Patrik Illo, ale od roku 2013 mu ve sklárnách na Lednických Rovniach pomáhá i mladá polská designérka Aleksandra Stencel, která se společnými i samostatnými projekty významnou měrou přičinila na výsledném obraze. Aleksandra je absolventkou produktového designu na Akademii krásných umění J. Matejka v polském Krakově, během školy však absolvovala stáž v Ateliéru Sklo na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, který vede právě Patrik Illo.
Aleksandra se ve sklárně Rona zabývá především vývojem dekoraci, v představované kolekci má však i jeden projekt pro ruční výrobu, uváděný pod číslem 64339. Dekorace navrhuje naopak pro standardně, tedy strojově vyráběné nápojové sklo. Kromě technologie diarytu, kdy se dekor vytváří rytím do skla pomocí diamantu, kterou použila například v kolekci Mirage, vyzdobila sklenice sítotiskovými dekoracemi. Sítotisk je přitom technikou, se kterou se setkáváme na výrobcích nižší cenové skupiny, ale právě tato skutečnost Aleksandru motivovala, jak sama říká: „Mým záměrem bylo vytvořit způsob dekorování, který by posunul výrobky do vyšší cenové skupiny. Zároveň, co se týká technologie, chtěla jsem vyvinout způsob dekorování, který by byl jednoduchý, levný a řemeslně nenáročný, ale zároveň atraktivní.“ Rozpixelovaním motivu dosáhla, že i případným chybným nedotlačením barvy zůstává dekor plnohodnotný, možná dokonce ještě zajímavější.
Tyto kolekce sítotiskových dekorů dále rozděluje do dvou skupin. Do první skupiny spadají série sklenic a kalichů s názvy Botanic Garden, Summer Garden zda Colours of Summer 1 až 4. Zde Aleksandra použila letní motivy květin a motýlů s jejich latinskými názvy. Barevným odlišením i hraním se s umístěním motivů vytvořila rozsáhlý herbář či sbírku motýlů. Druhou skupinu tvoří kolekce Secret Garden, která vznikla právě ve spolupráci s Patrikem Illem a má trochu složitější koncept jako předchozí série. Motivy Secret Garden (nejen) symbolicky představují ovládnutí přírody člověkem, popřípadě snahu o soužití přírody a člověka v takovém hraničním prostoru jakým je zahrada. „Dekory by měly působit historizující, nostalgicky, pocitově odkazovat na období průmyslové revoluce, kdy se vztah člověka a přírody oproti minulosti radikálně měnil…,“ říká Aleksandra.
Aleksandra Stencel se do povědomí Slováků dostala loni, kdy se stala laureátkou festivalu Bratislava Design Week. Prezentovala se zde třemi projekty, z nichž si největší popularitu získali určitě odšťavňovače Juicy. Tato série exkluzivních odšťavňovačů na citrusové plody je propracovanou verzí semestrální práce z bratislavské VŠVU, v níž Aleksandra následně dopracovala barevné varianty, varianty brusů a vytvořila univerzálnější tvar. Zajímavé je, že brusy, které tradičně plní dekorační úlohy se v těchto předmětech stávají jejich funkční součástí, pomocí kterých se ovoce odšťavňuje. Jde tedy o užitkové předměty, které jsou nejen funkční a perfektně řemeslně zpracované, ale zároveň odkazují i na řemeslné mistrovství slezských sklářů, odkud Aleksandra pochází.
Čtěte další články na téma výstava a sklo
Nápojové sklo od vybraných značek zakoupíte na DesignBuy.cz
Foto a zdroj: Galerie Nova