16. srpna 2014 –– události –– Zuzana Janáková
Putovní výstava s jednoduchým názvem David Bowie se po uvedení v Torontu, Londýně a Sao Paulu přiblížila do bezprostřední blízkosti České republiky. Retrospektiva díla slavného skladatele, průkopníka nových hudebních trendů, legendárního zpěváka, inovativního performera, textaře, producenta ale i herce Davida Bowieho, je k vidění do 24. srpna v berlínském muzeu Martin-Gropius-Bau.
Očekávaná multimediální výstava ukazuje kariéru výjimečného umělce v dobovém kontextu, pátrá a odhaluje kreativní proces jeho tvorby a velmi intimně a blízce poodkrývá mnoho různých poloh jeho osobnosti. Kurátoři, Victoria Broackes a Geoffrey Marsh, hledali v Bowieho osobním archivu, ve světových muzeích, ale i u sběratelů a fanoušků, aby návštěvníkům dali možnost vidět téměř 300 vystavených objektů.
Můžeme tak obdivovat rukou psané texty k písním, storyboardy, koláže slov, výkresy, fotografie, filmy, hudební videa, setdesigny, hudební nástroje, obaly alb, sběratelské kousky téměř 70letého hudebníka, úryvky z osobních deníků, nebo předměty, které živoucí legendu inspirovaly. K vidění je samozřejmě také zhruba 60 jevištních kostýmů, mezi jinými i kostým Ziggyho Stardusta, extravagantní návrh Kansiaho Yamamoty pro Aladdin Sane Tour, či kabát, který talentovaný Bowie navrhl společně s Alexandrem McQueenem.
Inovátor Bowie přijel z Losa Angeles do rozděleného Berlína v roce 1976 a měl k němu velmi blízko. V této produktivní době totiž vydává tak zvanou berlínskou trilogii – tři slavná alba – Heroes, Low a Lodger. Zastávka v Berlíně je jeden z vrcholů mezinárodního putování výstavy a právem byla speciálně rozšířena o 60 vystavených předmětů. Nové exponáty ilustrují Bowieho umělecký rozvoj a představují nám místa a osobnosti, které pro něj mají umělecký význam.
On sám dodnes berlínskou éru považuje za jedno z nejlepších období života a svůj pobyt v Berlíně nazývá azylem. „Myslím, že pro umělce je to velmi terapeutické město. Mám možnost vrátit se zpět na ulici. Ne na punkovou ulici, ale na skutečnou ulici, kde vás nikdo nepozná. Já jsem v Berlíně úplně anonymní,“ pochvaloval si buddhista v roce 1977. Fascinovala ho výtvarná díla a filmy německého expresionismu, divadlo Bertolda Brechta nebo pochmurná městská krajina. S hudebníkem Brianem Enem zde natočil své největší i nejbizarnější hity. O písních Berlínské éry později mluvil jako o své DNA. Do milovaného Berlína se opakovaně vrací a vloni mu dokonce věnoval poctu velmi úspěšným comebackovým albem The Next Day. Jedním z vrcholů výstavy jsou 3D audiovizuální show sestavené z živých vstoupení a TV záznamů performancí invenčního umělce.
Kurátoři podpořili mimořádný zážitek z výstavy nevšedními audiovizuálními inscenacemi – směsicí obrazů a zvuků a skvělým průvodcovským systémem. Ten je totiž schopen, díky vhodně umístěným identifikátorům, cíleně přehrávat určenou hudbu a výklad vždy, když dojdete k určitému objektu či obrazovce. Každý návštěvník si tak užije, zcela svobodně a nezávisle na okolí, hudební show a perfektní výklad k jednotlivým objektům, videoprojekcím či exponátům, všemi smysly současně a vždy od začátku skladby či výkladu. 48 identifikátorů v místnostech výstavy působí jako vnitřní GPS. Prostorový zvuk zaručují skryté reprosoustavy Sennheiser, které téměř dokonale vykreslují atmosféru koncertu. Dokonalý zvuk se tak stává srdcem celé výstavy.
Mezi dalšími městy, kde bude výstava postupně instalována, jsou Chicago, Paříž a Groningen v Holandsku, proto neváhejte a tuto mimořádnou událost si do 24. srpna v Martin-Gropius Bau v Berlíně určitě nenechte ujít.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: David Bowie Berlin