28. srpna 2014 –– události –– Ondřej Krynek
Od září se může středočeské Kladno těšit na první výstavu z putovního výstavního cyklu projektu Panelová sídliště v České republice jako součást městského životního prostředí. Dostala název Příběh paneláku ve Středočeském kraji a bude věnována historii i současnosti kladenských panelových sídlišť. Architekturu výstavy připravilo studio A1 Architects.
Pět let trvající výzkumný projekt pod záštitou Ministerstva kultury zkoumal vybraná sídliště především z kulturního a sociálního hlediska jako součásti národního kulturního dědictví. Výsledkem zkoumání bude mimo jiné i cyklus výstav pro veřejnost, která se poprvé v Kladně, které je údajně jedno z nejzajímavějších svého druhu. Před Střední průmyslovou školou stavební a Obchodní akademií si budou moci od září kolemjdoucí prohlédnou šestici nejzajímavějších sídlišť Sítná, Rozdělov a Kročehlavy, ale i sídliště Březové Hory v Příbrami a U Tylova divadla v Kutné Hoře a přestavbu centra v Mladé Boleslavi.
„Rádi bychom ukázali, že všechna sídliště nejsou stejná, že to nutně nemusí být monotónní shluky krabic vyprojektované anonymním týmem v projekčním ústavu. Panelová sídliště mají svou minulost, přítomnost a v mnoha případech i rozvojový potenciál a pro své obyvatele představují domov. Bylo by proto chybou zavírat oči před osobitostí řady z nich a nechat se ovlivnit jednostrannými odsudky,“ říká hlavní autorka projektu Lucie Zadražilová z Uměleckoprůmyslového musea v Praze.
„Na příkladech ukazujeme, co se s vybranými panelovými sídlišti děje dnes, zda regenerační zásahy přispěly ke zlepšení obytného prostředí nebo naopak narušily genia loci těchto celků,“ doplňuje Lucie Zadražilová k výstavě, která ukáže architekturu domovů 215 000 lidí žijících v panelácích ve Středočeském kraji. Architekturu výstavy vytvořilo studio A1 Architects, které již v roce 2012 vytvořilo architekturu podobné výstavy. Po Kladně by měly následovat výstavy v Pardubickém a Hradeckém kraji.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Paneláci