17. prosince 2008 –– události –– Ondřej Krynek
S maximálně výstižným názvem Architektura 20. století v pardubickém kraji, začíná v pražské Galerii Jaroslava Fragnera výstava, která představuje nejzásadnější stavby kraje od historicky uznávaných velikánů a zahrnuje i některé nové zajímavé budovy z posledních let.
Ve dvou místnostech v přízemí Galerii Jaroslava Fragnera, byla zahájena výstava, Architektura 20. století v pardubickém kraji, která dokazuje jak bohatě architektonicky zajímavými stavbami, je tento kraj obohacen. Nejlépe to vystihují už jména známých architektů jako A. Balšánek, J.Fanta, J. Kotěra, J.Gočár, P. Janák, L. Machoň, B. Fuchs a další, jenž se na výstavbě podepsali.
Galerie nesetříděně vystavuje fotografie více jak padesáti vybraných objektů, realizovaných v moderních architektonických stylech jako funkcionalismus, moderna, secese, historismu, art deco i současný styl moderních staveb.
Divácky asi nejvíce zaujme myslivna Doubrava ve Vortové od Josefa Fanty, lázeňský pavilon v Lázních Bohdaneč od Josefa Gočára, krematorium v Pardubicích od Pavla Janáka, pardubické činžovně-obchodní domy od Oldřicha Lisky, železniční nádraží v Pardubicích od trojice autorů nebo například model městského divadla v Ústí nad Orlicí od Kamila Roškota v jedné z místností expozice.
Z moderně vypadajících staveb pak určitě potěší pohled na funkcionalistické vily, konstrukci do pardubického městského vodojemu, nově přestavěný pardubický Grandhotel a Okresní dům původně od Josefa Gočára, geometrický a výrazně červenou barvou zdobený obchodní dům Prior od Růženy Žertové, pardubický katastrální úřad od trojice autorů nebo nedávno dokončená sportovní hala v Jaroměřicích u Jevíčka od Zdeňka Fránka.
Výstava Architektura 20. století v pardubickém kraji, která potrvá až do 11. ledna 2009, plní obdobný úkol jako cyklus pořadů Šumná města, jelikož upozorňuje chytlavou vizuální formou na pozoruhodné stavby na ploše více než 4 500 kilometrů čtverečních v České republice.
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera