14. listopadu 2014 –– události –– Ondřej Krynek
Mobilní aplikace Sentence, kterou navrhl Tomáš Procházka z pražské UMPRUM, vyhrála Národní cenu za studentský design 2014. Minimalistické a intuitivní uživatelské rozhraní aplikace, jenž vznikla jako diplomová práce, je odlišným pojetím jízdních řádů. Obdobnou cenu s přídomkem Junior získala Rozálie Vašíčková za vizuální identitu pro Divadlo D21.
„Doma budete za 25 minut tramvají 17, která jede za 2 minuty a 15 vteřin,“ sděluje jednoduše aplikace Sentence, kterou navrhl Tomáš Procházka. „V diplomové práci zkoumám mobilní aplikaci jízdních řádů. Zabývám se uživatelskými rozhraními, která minimalizují interakci s uživatelem a snaží se chápat kontext, ve kterém se člověk nachází. Aplikace se učí chování uživatele a predikuje jeho cílovou stanici. Nemá tedy žádné ovládání a jejím výstupem je jedna věta. Aplikace se jmenuje Sentence. Obsahuje aktuální jízdní řády pro Prahu, New York a Berlín,“ popisuje aplikaci ve vývoji její autor.
„Celý koncept vizuální identity Divadla D21 je založen na lineárnosti a jednoduchosti. Tento princip umožňuje snadnou a levnou reprodukci například pomocí šablon a razítek. Jedná se o zpracování veškeré grafické prezentace divadla (logo, programy k inscenacím, orientační systém, vstupenky, plakáty a webovou stránku),“ říká ke svému realizovanému projektu Rozálie Vašíčková, čerstvá držitelka Národní ceny za studentský design Junior 2014.
Krom dvou hlavních cen porota dále rozdala čtyři ocenění za Excelentní studenský design 2014. Získal jej Martin Vácha za písma Displaay, Markéta Steinert za vizuální identitu pro Divadlo v Řeznické, Anna Štysová za knihu Je to potřeba a dvojice Matěj Hanauer a Petra Roubalová za pozvánky pro galerii TIC. Rozdáno bylo i dvanáct ocenění Dobrý studentský design 2014 a dalších 13 cen partnerů a institucí pro celkem 16často shodných projektů.
Čtěte další články na téma Národní cena za studentský design
Foto a zdroj: Národní cena za studentský design