15. ledna 2009 –– události –– Ondřej Krynek
Ve středu náhle zemřel významný český architekt a designér Jan Kaplický, který by se v dubnu dožil 72 let. Od roku 1968 žil ve Velké Británii, kde založil s Amandou Levete studio Future Systems. V České republice proslul návrhem Národní knihovny, koncertní haly Rejnok, plavkami a šaty pro značku Leeda, stolovacím setem a mnohým dalším.
Jan Kaplický se do většího podvědomí české veřejnosti dostal především po vítězství v mezinárodní soutěži na budovu Národní knihovny v Praze na Letné. Do té doby žil architekt od roku 1968 převážně ve Velké Británii, kde v roce 1979 založil světově proslulou architektonickou kancelář Future Systems.
Kaplického nejznámější realizace jsou právě ve Velké Británii. Světově proslulý je především futuristický až mimozemský obchodní dům Selfridges v Birminghamu, který je tvořen organicky tvarovanou fasádou kompletně posetou 20 tisíci kulatými hliníkovými terči. Stejně fluidní je i interiér, který tvoří otevřený vestibul protkaný tekoucími jezdícími schody.
Návštěvníci britské metropole Londýna mohou díky maximální dostupnosti obdivovat plovoucí most na barelech ve čtvrti Canary Wharf. Prestižní Stirlingovou cenu získal Jan Kaplický v roce 1999 za skořepinu připomínající Media Centrum na kriketovém hřišti Lord’s Cricket Ground. Mimo dny zápasů je možné absolvovat asi hodinovou prohlídku po hřišti i interiéru.
Českou republiku zasáhl Jan Kaplický především vítězným návrhem na Národní knihovnu na Letné z roku 2007, přezdívanou též chobotnice. Návrh počítal s tvarem blobu připojeným rampami, zlatavým pláštěm ze šupin a kulatými okny po celé fasádě, kterým vévodilo obří oko umožňující pohled na město. Knihy měly být uloženy pod zemí a vyzvedány do několika minut robotickým systémem.
Veřejnost ohromil i návrhem koncertního a kongresového centrum Antonína Dvořáka z roku 2008, který díky plochému, opět oblému tvaru a černému plášti z kulatých šupin získal přezdívku Rejnok. Do jeho útrob byla navržena velká hala s posezením a především dva velké sály až pro tisíc míst. Součástí vysoce moderního návrhu byla i sedadla speciálního fluidního designu od architekta.
Jan Kaplický nebyl jen architektem, ale i designérem. V odlišné roli se poprvé českému publiku představil v roce 2008, když s módní značkou Leeda navrhl ve speciální limitované kolekci ladné večerní šaty a nápadité plavky. V témže roce byla odhalena i jeho kolekce stolovacího setu pro italskou značku Alessi, se kterou již dříve spolupracoval na setu Tea & Coffee Towers.
Poslední dokončenou realizací v roli architekta byla na sklonku roku 2008 fasáda nově rekonstruovaného obchodního domu na Oxford Street v Londýně, kterou architekt se svým studiem navrhl z kubistických pyramid. Nejdříve má být ještě tento rok dokončeno Enzo Ferrari Museum v italské Modeně.
Byl proslulý používáním nových materiálů, jeho architektura byla nestárnoucím moderním uměleckým dílem 21. století, dbal na ekologii a novátorský přístup nejen k architektuře, používal nezvyklé moderní materiály. Odešel tak český velikán světové architektury a designu.
Čtěte celý článek o Future Systems dokončili fasádu na Oxford Street
Čtěte celý článek o Kaplický navrhl fluidní křesla speciálně do Rejnoka
Čtěte celý článek o Jan Kaplický představil budějovického Rejnoka
Čtěte celý článek o Jan Kaplický navrhl oblý stolovací set pro Alessi
Čtěte celý článek o Plavky i šaty poprvé představil Kaplický a Leeda
Čtěte celý článek o Leeda a Jan Kaplický odhalili společnou kolekci
Čtěte celý článek o Národní knihovna v novém zlatavém hávu
Foto: Ondřej Lazar Krynek a Future Systems