16. dubna 2015 –– události –– Svatava Kozlovská
V ostravském Domě umění byla na začátku dubna přednáškami dvou významných světových architektů zahájen festival Archikultura 2015. Rafi Segal z USA a Pieters Bannenberg z Nizozemska poté otevřeli tři výstavy zároveň. Do června máte možnost navštívit expozice architektů Masaharu Takasaki a Alfred Neumann i studia NL Architects.
Architekt Alfred Neumann (1900-1968) byl před druhou sv. válkou a krátce po jejím skončení činný převážně v Evropě. V roce 1949 odešel od Izraele, kde kromě praxe architekta působil také jako pedagog a teoretik. Několik let žil a tvořil v Kanadě. V 50. letech vypracoval teorii proporcionální architektury vycházející z rozměrů lidské postavy, z nichž odvodil základní moduly a následně je použil jako stavební prvky při navrhování budov. Napodobeniny těchto modulů v měřítku 1:1 doplňují expozici, která obsahuje fotografický materiál a modely jím navržených staveb.
Architektonické studio NL Architects přestavuje své projekty realizované většinou v Holandsku a Číně. Jedná se o veřejné budovy, obchodní centra, sportoviště a velké obytné domy. Tyto rozměrné architektonické objekty jsou vždy navrhovány s ohledem na okolní prostor a řešené tak, aby přidávaly danému místu nejen užitnou, ale i estetickou hodnotu. NL Architects se také věnují užitému designu; jako příklad této tvorby je v expozici umístěna lavička, která může sloužit jako reproduktor pro přehrávání hudby. Další ukázkou je model větrné elektrárny řešené tak, aby byla funkční i estetická zároveň.
Japonský architekt Masaharu Takasaki navrhuje a realizuje své stavby v Japonsku. Při své tvorbě vychází z filosofické představy jednoty člověka, přírody a kosmu a výsledkem jsou stavby, které působí zcela mimořádným až mimozemským dojmem a nepřipomínají nic, co lze vidět v Evropě. Fotografie těchto staveb tvoří převážnou část výstavy. V posledních letech se autor angažuje v projektu na pomoc lidem postiženým v roce 2011 zemětřesením a vlnou tsunami a v rámci tohoto projektu přichází se zcela odlišnou tvorbou: jednoduchými bungalovy inspirovanými tradiční japonskou architekturou. Jejich modely spolu s doprovodným textem jsou součástí expozice.
Tyto výstavy budou v Domě umění k vidění do 7. června 2015. Samotný festival Archikultura 2015, který zahrnuje množství dalších akcí, bude probíhat nejen v Ostravě, ale v dalších městech v České republice, v Polsku a na Slovensku.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Galerie výtvarného umění v Ostravě a Svatava Kozlovská