11. září 2015 –– události –– Jakub Sochor
Automobilka Nissan a architektonické studio Foster + Partners připravují projekt čerpacích stanic budoucnosti. Reagují tak na předpoklad, dle něhož bude v roce 2020 v provozu téměř 1 milion elektrických vozidel. Vize tedy zkoumá vliv technologií s nulovými emisemi na budoucí podobu čerpacích stanic.
Projekt, jehož výsledná vize bude prezentována ještě v letošním roce, sleduje dopad dobíjecích stanic obsluhujících vozy s elektrickými motory na celkové ztvárnění benzinových pump. Vzhledem ke stále hojnějšímu výskytu elektromobilů, s nimiž se můžeme setkat v rozličných třídách (nejen v segmentu městských vozidel, ale i v kategorii sportovních kupé a sportovně-užitkových automobilů), jde o velmi aktuální téma.
Dle Davida Nelsona, vedoucího oddělení designu studia Foster + Partners, spočívá cíl spolupráce s Nissanem v poukázání na rozsah tohoto problému. Nejde totiž o záležitost výlučně automobilovou, nýbrž o téma celospolečenského rozsahu – nové technologie a alternativní formy pohonu ovlivňují prostředí, v němž žijeme. Jean-Pierre Diernaz, ředitel elektrických vozidel Nissan, tvrdí, že současný model infrastruktury čerpacích stanic je zastaralý a čelí nejisté budoucnosti. Odkazuje tím na výše uvedenou vizi automobilového provozu v roce 2020, dle které bude v provozu téměř 1 milion elektrických vozidel.
Spolupráce značky Nissan a studia Foster + Partners přitom není náhodná, neboť obě tvůrčí jednotky tohoto projektu jsou ve svých oblastech známé novátorským přístupem. Práce na budoucí podobě čerpacích stanic, jež budou muset zohlednit narůstající popularitu a zvyšující se četnost elektromobilů, započnou v nadcházejících měsících.
Čtěte další články na téma Norman Foster a Nissan
Foto a zdroj: Foster + Partners a Nissan