14. listopadu 2015 –– události –– Ondřej Krynek
Vídeňská galerie Albertina připravila rozsáhlou retrospektivu slavného norského malíře Edvarda Muncha. Stovka děl pochází z jedné z největších sbírek. Mezi vystavenými obrazy, kresbami a akvarely nechybí ani slavné obrazy jako Výkřik, Madona, Polibek či Melancholie.
Dnes jeden z nejslavnějších představitelů výtvarné moderny Edvard Munch byl malířem, grafikem i dřevorytcem. Narodil se v roce 1863 v Norsku, kde také v roce 1944 zemřel. Inspiroval se secesí, která je v mnoha jeho dílech také znát. Studium na škole v Oslu ho přivedla k dalším tehdy aktuálním směrům jako naturalismus či impresionismus.
Zajímavostí jsou Munchovy litografické tisky, lepty a dřevořezy. Na 750 motivů z jeho díla bylo vytvořeno asi 30 000 kopií tisků v letech okolo roku 1890. Jednalo se především o jeho tištěné experimenty a to nejen černobílé, ale i barevně syté, kombinované na různé papíry v mnoha verzích přetisků.
Mezi jeho nejslavnější dílo je řazen expresionistický Výkřik, který vznikal od roku 1893 do roku 1910 hned v několika verzích od litografické až po čistě malířskou. Munch se při malování inspiroval vlastním zážitkem z procházky. Druhým nejslavnějším dílem je symbolisticky pojatá Madona z let 1894 až 1895. Vyobrazuje nahou ženu se smyslným výrazem.
Tato dvě díla a 98 dalších je do 24. ledna 2016 vystaveno ve vídeňské galerii Albertina. Cílem výstavy je představit ucelený pohled na největší díla, experimentální techniky i způsoby tvorby Edvarda Muncha. Kurátoři se snaží na výstavě s podtitulem Láska, smrt a osamělost ukázat i umělcovu duši plnou existenciálních krizí.
Čtěte další články na téma umění a výstava
Foto a zdroj: Albertina