31. března 2016 –– události –– Ondřej Krynek
Ve věku 65 let zemřela ve čtvrtek ráno na následky srdečního infarktu nejslavnější architektka světa Zaha Hadid. Stalo se tak v nemocnici v Miami, kde se léčila s bronchitidou. Zaha Hadid byla známa pro svůj nezaměnitelný styl v architektuře, nevšedně řešené interiéry i neotřele řešený produktový design.
Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v iráckém Bagdádu. Studovala matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu odkud se dostala k architektuře, kterou od roku 1972 studovala na Architectural Association v Londýně. V roce 1979 si založila vlastní studio Zaha Hadid Architects a relativně krátce poté realizovala hned tři významné budovy The Peak v Hongkongu v roce 1983, Kurfürstendamm v Berlíně v roce 1986 a Cardiff Bay Opera House v Walese v roce 1994.
Důležitým milníkem studia ZHA bylo nastartování spolupráce s Patrikem Schumacherem, který do návrhů vnesl svůj osobitý pohled na design staveb pohybující se mezi architekturou, krajinou a geologií. V praxi to dále znamenalo častější využití inovativních technologií a hlavně dynamičtější formy staveb. Od roku 1993, kdy Zaha Hadid navrhla požární stanici Vitra Fire Station ve městě Weil am Rhein, se hlad po návrzích studia jen rozšiřoval. Zaha Hadid byla cíleně oslovena k navrhování konkrétních staveb a její studio se aktivně zapojovalo do největších architektonických soutěží světa.
Realizací v oblasti architektury má Zaha Hadid za 37 let působení pod hlavičkou studia desítky. Mezi nejzajímavější rozhodně patří skokanský můstek a lanová dráha v Innsbrucku, italské národní muzeum MAXXI v Římě, koncertní hala Guangzhou Opera House v Číně, Heydar Aliyev Centre v Baku nebo Olympijský plavecký stadion v Londýně. Mnoho soutěží a realizací je však ještě v plánu jako například bytový komplex v Bratislavě, největší letiště světa pro Peking, památník genocidy v Kambodži, bytový komplex v Mexiku nebo most na Tchaj-wanu.
Krom dřívější výtvarné tvorby, kde se ve svých malířských plátnech inspirovala ruským suprematismem, se Zaha Hadid věnovala také designérské tvorbě. Na svém kontě má spolupráci s mnoha předními světovými značkami. Například pravidelně navrhovala sedací nábytek pro značku Sawaya & Moroni. Pro značku Citco mramorové obklady a mramorový nábytek. Pro značku Wonderglass svítidla, pro značku Melissa kolekci bot a pro značku Alessi dekorativní mísy a vázy.
Není proto divu, že za své dílo získala mnohá prestižní ocenění. Jako první žena získala v roce 2004 nejprestižnější architektonické ocenění Pritzker Price nebo neméně významné RIBA Stirling Prize. Získala i mnoho státních vyznamenání jako francouzské Commandeur de l’Ordre des Arts et des Lettres, japonské Praemium Imperiale a v roce 2012 prestižní britské Dame Commander of the Order of the British Empire.
Čtěte další články na téma Zaha Hadid
Foto a zdroj: Zaha Hadid Architects