10. května 2016 –– události –– Ondřej Krynek
V pražské Galerii UM je až do 28. května otevřena výstava se zvláštním názvem Čau Zajíc a napovídajícím podtitulem TYPO 9010. Věnována je výhradně typografii a vybraných 20 nejzajímavějších abeced čerpá právě z knihy TYPO 9010, která nabízí české digitalizované písmo 1990–2010.
„Nenechte se zmást názvem výstavy, rozhodně nemá v úmyslu oslovit jen mladé diváky. Výpůjčkou názvu abecedy Jaroslavy Homolové se nepokoušíme tuto skupinu návštěvníků rozpustile upřednostňovat. Vidíme za ním totiž, víc než zajíce, chuligánského hrdinu někdejší sovětské animované série Jen počkej, zajíci. Tedy vlka, s frajersky přilepeným cigárkem na rtu, lyrický subjekt, který se vymyká očekávatelným vzorcům chování a nepřipouští si, co všechno se mu může už za chvíli přihodit. Vy název prosím chápejte jako pokus vzdálit se co nejvíce od množiny důstojnějších pojmenování, která se nabízejí pro ukázku českých digitalizovaných písem z let 1990–2010,“ říká spolukurátor výstavy Karel Haloun.
„Tak tedy: Čau Zajíc, ať jsi mladý nebo ozdoben důstojnými šedinami, jsi vítán! Tím srdečněji, oč větší máš chuť porozumět tomu, proč někteří „zlobí“ a jiní pracují a přitom kráčejí po stejné cestě. Přítomný výběr 20 abeced tvoří přibližně 5 procent z 399 fontů představených v knize TYPO 9010, se nedrží ani jednoho z racionálních klíčů selekce. Mohly jimi být například časová osa, četnost zastoupení v knize, Solperova Klasifikace latinkových písem nebo pokus představit jeden každý z dvaceti roků jedinou, tu nejvlivnější abecedu,“ dodává.
Čtěte další články na téma typografie a výstava
Foto a zdroj: UMPRUM