10. června 2016 –– události –– Ondřej Krynek
V pražské Galerii Jaroslava Fragnera byla zahájena výstava Bohuslav Fuchs, která ukazuje nevýznamnější díla a stopy tohoto významného architekta, jenž by letos oslavil 120. narozeniny. Součástí expozice jsou i komentáře 12 současných českých a slovenských architektů komentujících 12 jeho budov. Nechybí původní dokumentace, dobové fotky ani ukázka současného stavu.
„Bohuslav Fuchs je v zahraničí jedním z nejznámějších českých architektů 20. století. Architekt,urbanista, teoretik, výtvarník a učitel, který je neodmyslitelně spjat s brněnským funkcionalismem, započal svoji kariéru studiem na Akademii výtvarných umění v Praze u Jana Kotěry, v jehož ateliéru později také pracoval. V roce 1922 se Fuchs trvale usadil v Brně, kde od roku 1923 působil jako pracovník městského stavebního úřadu. V letech 1938 až 1940 byl profesorem Uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v rozmezí let 1945 – 1958 působil jako pedagog Vysokého učení technického v Brně, kde byl v roce 1947 jmenován profesorem. Bohuslav Fuchs byl členem řady odborných organizací, kupříkladu SVU Mánes, dopisující člen RIBA v Londýně, stálý delegát CIAM a čestný místopředseda IFHP. Roku 1968 byl jmenován národním umělcem,“ uvádí GJF.
„Výstava je doplněna dvěma modely v zahraničí nejznámějších realizací Bohuslava Fuchse. Jedná se o modely Hotelu Avion a pavilonu města Brna na brněnském výstavišti. Dále je výstava doplněna o korespondenci Bohuslava Fuchse s Le Corbuierem a rozhovorem natočeným Českou televizí v pořadu konfrontace,“ dodávají organizátoři putovní výstavy, která se v Praze zastaví jen do 24. července.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Galerie Jaroslava Fragnera