18. června 2016 –– události –– Ondřej Krynek
Moderní budova Tančícího domu v Praze nabízí od středy výstavu retra. Galerie Tančící dům otevřela až do 23. října výstavu nazvanou jednoduše Retro 70. a 80. let. Návštěvníci se v expozici mohou setkat s nejvýznamnějšími předměty té doby v Československu. Nechybí improvizovaný byt, prodejna s občerstvením, ale i dobové hry, móda, automobil či motocykl.
„Galerie Tančící dům se na čtyři měsíce vrátí do éry 70. a 80. let v Československu. To nejlepší z té doby se představí pomocí reálné instalace panelákových bytů včetně spotřebičů a celkového bytového vybavení s designovými předměty denní potřeby. Další část expozice se zaměří na životní styl, módu, zájmy, trávení volného času,“ uvádí kurátorka výstavy Jana Sommerová.
„Návštěvníci si připomenou rovněž oblíbené produkty a originální obaly výrobků předních národních podniků, jako byly Seva, Kofola, Eta, Fatra, Tesla a jiné. Objeví se také unikátní kostýmy Heleny Vondráčkové, Karla Gotta, Libuše Šafránkové, Hany Zagorové či Dagmar Patrasové. To vše bude doplněno audiovizuálními ukázkami, fotografiemi a kostýmy z filmů. Mnohé jistě potěší instalace prodejny z typického seriálu 70. let Žena za pultem,“ dodává.
Zajímavostí na výstavě, která zaujala tři patra Tančícího domu, je průvodce expozicí pan Vajíčko. Animovaná postava byla použita jako známý oddělovač reklamních bloků v československé televizi. Autoři si na exponátech dali záležet, co ukazuje i zařazení velkých exponátů jako dobová Škoda Rapid či motocykl značky Jawa.
Uspořádání výstavy reflektuje oblíbenost české společnosti k retru a designu této doby. Dokazuje to už návštěvnost výstavy Husákovo 3+1 o bytové kultuře za socialismu, která se uskutečnila v roce 2007 na UMPRUM. Oblíbená byla i výstava retro módy Kytky v popelnici, která se v roce 2008 konala v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Popularitu retra dokazuje i zřízení Retromusea v Chebu či vzkříšení několika československých značek.
Čtěte další články na téma retro a výstava
Foto a zdroj: Galerie Tančící dům