6. září 2016 –– události –– Ondřej Krynek
Německé muzeum architektury ve Frankfurtu nad Mohanem nabízí až do 18. září výstavu Yesterday’s Future. V bohaté expozici najdeme vizionářské návrhy a realizace od Future Systems českého architekta Jana Kaplického a Davida Nixona i tvorbu skupiny Archigram.
Výstava v celém jednom podlaží je rozdělena na dvě části, kde obě společně se zaměřují na vizionářské návrhy architektury, urbanismu či interiérů od dvou významných studií konce minulého století. První s růžově vymalovanými zdmi je úvodem výstavy a ukazuje vizionářskou architekturu britského studia Future Systems z jeho počátků fungování, kdy jej založil Jan Kaplický spolu s Davidem Nixonem.
Pomocí kreseb, podrobných architektonických plánů i precizně zpracovaných modelů je zde prezentováno několik zásadních modelů z počátků fungování studia Future Systems jako mrakodrap pro město New York nazvaný Coexistence z roku 1984, kabina s hydraulickým ramenem Peanut z téhož roku, speciální skládací objekt Shelter pro Etiopii z roku 1985, návrh na Bibliothèque Nationale de France z roku 1989 či návrh na školku Frankfurt Kindergarten z roku 1991.
Nechybí zde ani prezentace dalších méně či více známých návrhů a realizací studia jako první kaplického návrh Cabin 380 z roku 1975, návrh na památník na Letné v Praze, návrhy na interiér kosmických lodí, realizovaný dům ve Walesu či tribuna pro novináře na Lords Cricket Ground v Londýně.
Druhou částí výstavy s modrou výmalbou je prezentace futuristických návrhů britské skupiny Archigram, které v šedesátých letech tvořili především Peter Cook, Ron Herron, Dennis Crompton a další. Jejich koláže urbanismu, jednotlivých staveb, dopravních prostředků či vizí běžného života se soustředí na vesmírné prostředí.
Čtěte další články na téma výstava a Future Stystems
Foto a zdroj: Deutsches Architekturmuseum