22. června 2017 –– události –– Ondřej Krynek
Obraz průměrného českého rodinného domu z let 1989 až 2015 nabízí výstava Klasik, kterou připravila pětice autorek v pražské galerii VI PER. Už jen do 1. července zde můžete zhlédnout podrobný vývoj typického domu. Výstava ukazuje, že porevoluční snaha o individuální obraz šťastného domova nakonec v celkovém součtu zastínily typické katalogové domy.
„Výstava se zaměřuje na vývoj průměrného českého domu tak, jak jej nabízely projekční a stavební firmy, a jak se o něm psalo v časopisech. Je rozdělena do pěti na sebe navazujících a rostupujících se fází. Každá je zastoupena vždy jedním domem, jenž nejlépe reprezentuje dané období: je to průměrný dům své doby, který se snažil být co nejdostupnější širokému počtu zájemců o rodinné bydlení a který co do počtu prodaných kusů patřil k těm nejpopulárnějším. Jednotlivé fáze doplňují série textů, které přibližují dobovou situaci a problematiku,“ uvádí kurátorka výstavy Jana Pavlová.
„Výstava tak sleduje, jak se až do dnešních dnů proměňoval architektonický diskurz v souvislosti s dobovým vkusem a především, jaká byla reálná dostupnost této formy bydlení, s níž těsně souvisí nabídka státních podpor např. stavebního spoření a zejména pak hypoték. Výstava skrze typologii rodinného domu vytváří imaginární katalog architektonického odrazu porevolučního vývoje střední vrstvy – jejího kulturního, sociálního a ekonomického statusu,“ dodává kurátorka, která výstavu připravila s Evou Bortelovou, Irenou Lehkoživovou, Janou a Barborou Špičákovou.
Čtěte další články na téma výstava a bydlení
Foto: Martin Netočný
Zdroj: VI PER