29. července 2017 –– události –– Ondřej Krynek
Londýnská galerie Victoria & Albert Museum uspořádala rozsáhlou výstavu překližce, která ukazuje tento do velké míry revoluční a stále hojně využívaný materiál v moderním světě. V pohádkové expozici najdete ukázky historického i moderního použití od nábytku přes architekturu až po letadla.
Překližka je druh dřevěného materiálu, který je ložen z více jak tří vrstev dýhy, jenž jsou na sebe lepené křížem. Výhodou překližky oproti klasickému dřevu je jejich stálost, tedy dále se nedeformuje, je tvarově stálá a nemění se její velikost. Existuje mnoho variant překližky pro různá použití a právě historii i současnost dokumentuje výstava Plywood: Material of the Modern World neboli Překližka: Materiál moderního světa.
Překližku si patentoval v roce 1797 inženýr a architekt Samuel Bentham. Masivnějšího využití a známosti se dočkala až skoro o sto let později v roce 1870, kdy byla zavedena ve Francii a USA do průmyslové výroby jako stavební desky. Jako takový materiál se dnes používá dodnes a to na výstavbu, do interiérů jako dekorativní stěny či spíše jako nábytkové stěny.
Nejvýznamnější použití překližky však mají na svědomí dnes již slavní designéři Alvar Aalto, Marcel Breuer a manželská dvojice Charles a Ray Eames. Tito ji začali ohýbat, tvarovat a používat na nábytek. Průkopníkem byl finský designér a architekt Alvar Aalto, který v roce 1932 vynalezl novou formu ohýbané překližky. Byl tak prvním, který vynalezl křesla, židle a stoličky z ohýbané překližky. Stejnou metodou se jeho nábytek vyrábí dodnes u finské značky Artek.
Nejenom nábytkem je známa překližka. Málokdo ví, že tento materiál byl základním prvkem letadel ve druhé světové válce. Základní monokok letounů, jako například bombardér Mosquito, byl postaven právě z překližky a to kvůli své lehkosti. Překližka se však osvědčila jako sochařský materiál nebo například na výrobu surfovacích prken. I když výroba nových materiálů jde stále dopředu, je vidět, že i po 220 letech má překližka stále místo nejen ve světě designu.
Čtěte další články na téma výstava a dřevo
Foto a zdroj: Victoria & Albert Museum