22. října 2017 –– události –– Ondřej Krynek
Ekologická stolička Seno od Jána Forgáče, která je vyrobena z ekologického a biologicky odbouratelného materiálu, získala nejvyšší ocenění Grand ve studentské soutěž Národní cena za studentský design 2017. Vysokými ocenění získalo celkem 18 designérů a uděleno bylo i několik dalších cen. Nominováno bylo více jak 100 prací.
„Letos soutěží studentské práce v oborech produktový a industriální design. Ke srovnání a k vidění jsou oceněné a vybrané nominované práce – například nábytek pro interiéry a exteriéry, interiérové doplňky, sklo, porcelán, keramika, svítidla, stolovací prvky, varné nádobí, textilní a oděvní design, obuv, doplňky, šperk, sportovní potřeby, hračky, didaktické potřeby, hobby, soukromé i veřejné interiéry, strojní zařízení, přístroje, nářadí, zdravotnická technika, transportní design, industriální design a zemědělská technika,“ uvádí k výstavě nominovaných prací, z nichž porotci vybírali vítěze, Moravská galerie v Brně.
První a nejprestižnější cenu Národní cena za studentský design Grand, získal za stoličku Seno slovenský designér Ján Forgáč. „Ekologická stolička Seno, inspirovaná hornatou krajinou Slovenska, je určena pro krátkodobé sezení do veřejných prostor kulturních center, galerií, coworking či jiných společenských prostor. Sedací část židle je vyrobena z biologicky rozložitelného a 100procentně recyklovatelného materiálu. Primárním materiálem na její výrobu byla sušená tráva a seno smíšené s celulózovým lepidlem,“ říká designér.
Stejně prestižní ocenění Národní cena za studentský design Junior získala za skleněné misky Akupunktura mladá designérka Anežka Müllerová. Dalším významným oceněním je Excelentní studenský design, které získalo hned šest mladých designérů: Alena Smrčková za Design kardiologické gama kamery, Darek Zahálka za svůj Elektrobus, Huy Pham za varné nádoby ze skla Fority, Kateřina Žaludová za módní kolekci Indigo, Michaela Čapková za kolekci pláštěnek Soulmates a Zdeněk Růžička za hudební nástroj Soundscan.
Deset studentů dále dostalo ocenění Dobrý studentský design a to konkrétně: Tereza Švolíková za svůj návrh spodního prádla, Šárka Stejskalová za kinetickou fontánu Aves, Alžběta Kešnerová za šachovnici pro nevidomé Craton Chessboard, Dominik Tomčík za design autonomního zemědělského kombajnu, Miloš Toman za silniční elektro motocykl Dragonfly One, trojice designérů Gabriela Baňařová, Daniela Lašútová a Ondřej Puchta za expozici Pairs in Squares, Maria Nina Václavková za design obuvi na doma Mule, Kristýna Gregorová za loutku a pop-up knihu Slepice a vejce, Veronika Šilhavá a kolekci Tabula rasa a Kateřina Krušková za dřevěnou hračku Tutu.
Čtěte další články na téma Národní cena za studentský design
Foto a zdroj: Národní cena za studentský design