10. února 2018 –– události –– Svatava Kozlovská
Je mezi pojmy email a smalt nějaký rozdíl? Nejen odpověď na tuto otázku, ale také množství dalších zajímavých informací a pozoruhodných exponátů najde každý, kdo v brněnském Technickém muzeu navštíví výstavu nazvanou Umění emailu Technika smaltu. Výstava přibližuje historii i současnost této starobylé techniky, která se v umělecké tvorbě i průmyslové výrobě využívá dodnes.
Členění na umělecké a technické využití emailu (pro technické využití se vžilo označení smalt) bylo vodítkem při instalaci výstavy a celá expozice je tak nenásilně rozdělená do dvou částí. Jednotlivé oddíly obou částí jsou řazeny chronologicky a každý oddíl výstavy představuje určité historické období pomocí výrobků, které jsou pro dané období charakteristické, nechybí ani doprovodné texty, fotografie a videonahrávky.
Návštěvník výstavy se tak seznámí nejen s různými metodami výroby emailu či smaltu, ale také s nejvýznamnějšími tvůrci a jejich díly, mezi nimiž jsou i takové skvosty jako relikviář sv. Maura nebo slavná slánka Benvenuta Celliniho ̶ ty jsou pomocí emailové techniky vyzdobeny.
Mnohostranné využití techniky emailu a smaltu v průběhu staletí je patrné z rozmanitosti vystavených exponátů: k vidění jsou např. liturgické předměty, šperky, medailony, bižuterie, hodiny, různé druhy nádobí, informační cedule, vany nebo mohutné smaltované nádrže – ty ovšem jen na fotografii. Součástí výstavy je oddíl věnovaný restaurátorské činnosti, ukázky soudobé umělecké tvorby a interaktivní koutek pro děti i dospělé.
V hlavní expozici se nachází také doplňková výstava vyznamenání a odznaků Československa, která potrvá do 30. 3. 2018, a od 1. 4. 2018 ji nahradí výstava Současný emailový šperk v tvorbě domácích i zahraničních autorů. Navštívit tuto mimořádně zajímavou výstavu a shlédnout unikátní kolekci předmětů nejen ze sbírky brněnského Technického muzea, ale také zapůjčených ze sbírek mnoha muzeí, galerií i soukromých majitelů, je možné až do 3. 6. 2018.
Čtěte další články na téma výstava a Brno
Foto a zdroj: Technické muzeum v Brně