14. dubna 2018 –– události –– Ondřej Krynek
Německé Vitra Design Museum pořádá rozsáhlou výstavu Night Fever, díky které až do 9. září proměnila svůj interiér na jeden velký klub. Kurátoři se zaměřili na období vzniku v 60. letech od kterých pokračují do současnosti. Vyzdvihují design interiéru, grafiku, módu i největší hvězdy jako Andy Warhola, Vivienne Westwood či Keitha Haringa.
Klubová horečka Night Fever začala šedesátými léty, kdy vznikaly první noční kluby jako prostory pro experimenty s interiérem, novými médii a alternativním životním stylem. Mezi první kluby patří Piper v italském Turíně z roku 1966 s multifunkčním prostorem pro experimentální divadlo i tanec, protikluturní Electric Circus v New Yorku z roku 1967 a plážový klub Bamba Issa z roku 1969.
Největší zlom nastal v 70. letech, kdy dostala klubová kultura novou dynamiku. Může za to především hudba, která se vyvinula do svého vlastního žánru. To byla velká příležitost pro módní návrháře vyvíjející zcela nový styl podpořený tolik oblíbeným filmem Horečka sobotní noci z roku 1977. Ve stejné době nastupuje i výtvarná část a to dnes již hvězdy jako Keith Haring, Jean-Michel Basquiat a neopomenutelný Andy Warhol. V osmdesátých létech kurátoři vyzdvihují především americké kluby Mudd Club a Area spolu s londýnskými Blitz a Taboo. V roce 1991 po pádu Berlínské zdi pak ještě klub Trezor. Od roku 2000 se scéna proměnila především na festivaly a globální značky.
V klubově laděné expozici se však nepřibližuje jen historie klubů, ale také jejích extravagantní interiéry, umělecké výzdoba, plakáty, oblečení, umělecká díla a nábytek. Výstava chce nabídnout ucelený pohled na více jak 50 let klubové scény, která žije dodnes a dodnes se vyvíjí svým pevně neohraničeným směrem. Návštěvníkům se tak nabízí například i možnost poslechu zvuků z klubů, pocítění vizuálních efektů a navození klubových pocitů.
Čtěte další články na téma klub a výstava
Foto a zdroj: Vitra Design Museum