28. července 2018 –– události –– Ondřej Krynek
Newyorské Muzeum moderního umění MoMA otevřela dlouho očekávanou výstavu Toward a Concrete Utopia neboli Směrem k betonové utopii, která se zaměřuje na neuvěřitelnou architekturu v tehdejší Jugoslávii v letech 1948 až 1980. Až do 13. ledna můžete zhlédnout na 400 fotografií, kreseb, modelů a filmů o nejzajímavějších počinech architektů socialistické Jugoslávie.
Jugoslávie byl samostatný stát na břehu Jadranského moře, který existoval od roku 1918 do roku 2003. Poté se rozpadl na sedm samostatných států. MoMA se zaměřila na zlatou éru utopistické betonové architektury, která vznikala v letech 1948 až 1980. Tehdejší Jugoslávie byla místem, kde se střetával kapitalistický západ a socialistický východ. Architekti tak reagovali na protichůdné požadavky a vlivy.
V této pomyslné zlaté éře vznikaly v Jugoslávii nejrozmanitější stavby a objekty, od mezinárodně působících mrakodrapů po solně brutalistické kondenzátory, které byl projevem rozmanitosti, hybridnosti a idealismu té doby. Nejstěžejnější výstavbou bylo samozřejmě bydlení, tedy betonové bytové domy rozličných tvarů a podob os strohé formy až po zdobné prvky formou rozvíjejících se balkónů. Další důležitou architekturou byly úřady, vládní objekty a monumenty.
Velký tým kurátorů a architektů připravil návštěvníkům souhrn té nejzajímavější architektury obsahující 400 exponátů zahrnující fotografie, modely, kresby, videa, plánů a plakátů z městských archivů i rodinných sbírek. Zastoupena jsou tak díla nejvýzanmnějších architektů té doby jako Bogdan Bogdanović, Juraj Neidhardt, Svetlany Kany Radević, Edvard Ravnikar, Vjenceslav Richter a Milica Šterić
Čtěte další články na téma výstava a architektura
Foto a zdroj: MoMA