3. ledna 2019 –– události –– Ondřej Krynek
U příležitosti stého výročí Československa byla na sklonku roku v Berlíně zahájena výstava Pěkně křivý, která přibližuje kubismus jako důležitý princip v českém designu a pokračuje k moderní produktové tvorbě. Dvojice německých kurátorů vybrala asi 50 objektů, mezi nimiž nechybí produkt od značek jako Ton, Rückl, Fatra či Tescoma.
„Berlínští kurátoři Wolfgang Binder a Bettina Güldner byli pozváni, aby ukázali, jak vnímají uměleckou svébytnost, která se ve zbytku Evropy jen těžko hledá. Při pohledu na asi 50 designových objektů, které autoři objevili a nasbírali při svých cestách do Prahy, se rozevírá formální spektrum polygonality, hranatosti, skladů nebo ostrých úhlů s výraznou sochařskou kvalitou. Tyto atributy jsou v očích autorů výstavy tak nápadné a průběžně se objevující, že je nasnadě jejich půvab a kořeny, nehledat pouze v kubismu, ale v komplexnějších umělecko-tvůrčích metodách,“ uvádí zástpci Českého centra v Berlíně, kteří výstavu připravili.
„U vystavovaných exponátů, mezi nimiž se nachází mnoho výpůjček z Česka a Slovenska, se geometrie ukazuje být základním výchozím principem tvorby. Základy tohoto přístupu byly položeny již v přírodovědecko-filozofickém učení v Praze již v 16. století a byly populárně rozvíjeny až do současnosti ve všeobecné výtvarné výchově. Elegance a dynamický vzhled, funkčnost a konstruktivní propracovanost mnohých užitkových předmětů stejně tak jako grafických návrhů se za těchto okolností jeví jako nezaměnitelné české/slovenské fenomény v designu. V rámci mezinárodní designové scény, která často vyžaduje spíše zaměnitelné výstupy, se mladí designéři z obou zemí mohou dobře uplatnit díky pozoruhodné jedinečnosti a osobitosti,“ dodávají.
Čtěte další články na téma výstava a Německo
Foto a zdroj: Česká centra