9. února 2019 –– události –– Jitka Prokopičová
Ti, kteří nestihli navštívit výstavu Christiana Diora v Paříži, mají nyní další možnost obdivovat dílo tohoto geniálního módního návrháře i šesti jeho následovníků. Výstava Christian Dior: Designer of Dreams je k vidění v londýnském Victoria & Albert Museum až do 14. července.
Christian Dior: Designer of Dreams je největší výstavou módního domu Dior, jakou kdy Londýn viděl a současně největší událostí tohoto druhu od roku 2015, kdy před muzeem Victoria & Albert stály dlouhé fronty na výstavu Alexander McQueen: Savage Beauty. Výstava mapuje historii a vliv jednoho z nejvýznamnějších módních designérů 20. století a ukazuje také díla šesti jeho následovníků, kteří tvořili pro značku Dior.
Základem této jedinečné expozice byla výstava v Paříži uspořádaná v roce 2017 při příležitosti 70. výročí založení módního domu Dior. Je ale obohacena o několik nových sekcí, zejména s ohledem na fascinaci Christiana Diora Británií, její kulturou i životním stylem. „Není žádná jiná země na světě, kromě mojí rodné Francie, jejíž životní styl mám tak rád. Mám rád anglickou tradici, zdvořilost, architekturu, dokonce i anglickou kuchyni,“ řekl kdysi Dior a jeho slova jako motto uvádí návštěvníky do výstavních prostor. Náklonnost byla vzájemná. Dior našel v Británii mnoho skvělých řemeslných spolupracovníků a samozřejmě i nespočet významných klientů včetně královské rodiny. Nádherné plesové šaty, které v roce 1951 vytvořil pro princeznu Margaret na oslavu jejích 21. narozenin, nemohou na výstavě v Londýně chybět. Stejně jako ikonický model Bar Suit, kterým dal Dior vyniknout ženským křivkám a který byl součástí přelomové přehlídky v roce 1947, jíž začala nová historie módy. „V roce 1947 změnil Christian Dior tvář módy s novým vzhledem, který předefinoval ženskou siluetu a oživil poválečný pařížský módní průmysl,“ řekla k tomu kurátorka výstavy Oriole Cullen.
Na výstavě je k vidění na 500 exponátů, včetně dvou set modelů oděvů, ale také ukázky doplňků, parfémů, náčrtů návrhů, obálek dobových módních magazínů, fotografií a osobních věcí, které dávají nahlédnout do umělecky plodného, intenzivního, ačkoliv krátkého života návrháře. Dior zemřel náhle v roce 1957 v pouhých 52 letech. Exponáty jsou uspořádány v několika sekcích, které charakterizují určité důležité etapy v tvorbě návrháře, například ovlivnění historií (obzvláště dobou Belle Époque), cestováním nebo květinami, které byly jeho velkou inspirací, ať již pro oděvy nebo parfémy.
Kromě modelů samotného Diora se na výstavě představují i díla šesti klíčových kreativních ředitelů módního domu Dior, kterými byli Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons a poslední v pořadí a zároveň první žena na tomto postu Maria Grazia Chiuri.
Výstava Christian Dior: Designer of Dreams je zatím poslední v sérii velkých prezentací věnovaných světové módě v muzeu Victoria & Albert. Kromě zmiňované výstavy Alexander McQueen: Savage Beauty představilo muzeum například fenomén úspěchu italské poválečné módy The Glamour of Italian Fashion (2014), retrospektivu španělského návrháře Cristóbala Balenciagy (2017) nebo nedávnou výstavu Fashioned from Nature.
Čtěte další články na téma Dior a výstava
Foto a zdroj: Victoria & Albert Museum