23. února 2019 –– události –– Ondřej Krynek
Původem maďarský designér a podnikatel Anton Lorenz se stal na počátku minulého století slavní hned několika věcmi. Nejdříve za vývoj a popularizaci nábytku z trubkové oceli, poté za polohovací křeslo, jenž se postupně stalo nejúspěšnějším kusem nábytku v dějinách USA. V německém Vitra Design Museum probíhá aktuálně výstava jeho nábytku i přínosu.
„Prvním designérem na světě, který zkonstruoval nábytek z trubkové oceli – a vnesl tím radikální revoluci do moderního stylu bydlení – se v roce 1925 stal Marcel Breuer. Ve 20. letech minulého století se začal rozvíjet zcela nový druh průmyslu, díky němuž byl nový nábytek z trubkové oceli dostupný masivně se rozrůstajícímu spotřebitelskému trhu. Anton Lorenz patřil k prvním, kdo si uvědomili potenciál tohoto nového typu interiérového vybavení, hrál v jeho vývoji klíčovou roli a spolupracoval s řadou předních výrobců včetně značek Standard Möbel, Desta a Thonet,“ uvádí zástupci Vitra Design Musea, ve kterém aktuálně probíhá Lorenzova výstava.
„Lorenz ovšem nebyl jen designérem a obchodním manažerem: na sklonku 20. let se také začal zabývat ergonomickými aspekty sezení a sklápěcího nábytku. Roku 1939 emigroval do Spojených států, kde se zasloužil o novou nábytkovou typologii, jež si vydobyla stejný úspěch: představil nastavitelné sklápěcí křeslo, které dodnes tvoří dominantní prvek mnoha obývacích pokojů po celém světě. I v USA spolupracoval s řadou firem a profitoval ze vzrůstajícího zájmu o pohodlné, neformální vybavení domácností, ovlivněné stále častější přítomností televizního přijímače a ideály líného bydlení. Ukázkovým příkladem v tomto směru je jeden z nejúspěšnějších produktů v dějinách severoamerického nábytkového designu – Lorenzův BarcalLounger z roku 1940,“ dodávají.
Až do 19. května se tak můžete ve Vitra Design Museum a jeho Schaudepot seznámit s odkazem této významné osobnosti designu minulého století. Mimo ukázky nábytku z jeho vlastní dílny je možné zhlédnout i další nábytek z období Bahausu od velikánů jako Marcel Breuer, Mart Stam a Ludwig Mies van der Rohe.
Čtěte další články na téma výstava a nábytek
Foto a zdroj: Vitra Design Museum