30. března 2019 –– události –– Ondřej Krynek
V pražském Muzeu skla Portheimka probíhá výstava Fresh Colours neboli Svěží barvy, která prezentuje tvorbu jedenácti současných sklářských výtvarníků, designérů a designérských studií z České republiky. Exponáty spojuji zaujetí jejich autorů v barvách. Výrazná je i expozice vytvořená studiem LLEV ze sypké hmoty, jenž je základem při výrobě barevného skla.
„Výstava je pojata jako mezigenerační a nabízí pestrou škálu výtvarných konceptů a technických postupů. Vedle renomovaných uměleckých resp. designérských osobností a studií se představí mladí absolventi a studenti sklářských oborů českých vysokých škol. Muzeum skla Portheimka vsadilo nejen na svěží barvy, ale především na svěží vítr, který do současného světového sklářství přinášejí tvůrci formující jeho budoucnost. Bez ohledu na věk, zkušenosti a zázemí je pro všechny vystavující charakteristický neotřelý a zároveň poctivý přístup ke sklu, excelentní řemeslné provedení a především neúnavné novátorství,“ říká kurátor výstavy Jaroslav Polanecký.
Až do 9. června můžete na výstavě zhlédnout mimořádná díla od slavných či zatím méně známých autorů jako Jakub Berdych starší, Bystro Design, Irena Czepcová, Ilona Dragoeva, Lukáš Jabůrek, František Jungvirt, Jitka Kamencová Skuhravá, LLEV, Petr Stacho, Marcela Šilhánová či David Valner.
Řešení expozice, kterou navrhla manželská dvojice Eva Mochalová a Marcel Mochal ze studia LLEV, je samo o sobě exponátem. Designéři vycházeli z podstaty přípravy pigmentu sklářského kmene při výrobě barevného skla. Ze sypké hmoty vytvořili křemičité písky a zasypali jimi část expozice. Vznikly tak exoticky vypadající písečné duny, které jsou podle designérů metaforou ingrediencí barevného skla.
Čtěte další články na téma výstava a sklo
Foto: Ondřej Kocourek, UPM a Jan Kuděj
Zdroj: LLEV a Muzeum skla Portheimka