4. dubna 2019 –– události –– Ondřej Krynek
V historické budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze byla zahájena rozsáhlá výstava Plejády skla 1946-2019. Až do konce roku zde bude možné zhlédnout část světově proslulé sbírky muzea zaměřené na autorské sklo. Vystaveny jsou desítky objektů od známých tvůrců jako Libenský, Brychová, Ciger, Roubíčková, Plesl a další.
„Expozice představuje část světově proslulé sbírky skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze druhé poloviny 20. a začátku 21. století, tzv. autorské sklo. Výběr klíčových děl z různých desetiletí doprovázejí jej vysvětlující chronologické texty včetně výroků slavných představitelů sklářské scény. Expozice návštěvníkům názorně přibližuje, čím a v jaké době tyto exkluzivní práce iniciovaly vývoj autorského skla ve světě. Všechna díla, jež budou moci návštěvníci obdivovat, vznikla mnohdy před desítkami let, ale nestárnou, jsou stále esteticky současná, nápaditá v koncepci, objevná v použité technologii i provedení,“ uvádí kurátoři expozice Milan Hlaveš a Sylva Petrová.
„Architektura expozice navržená architektem Jiřím Novotným se inspiruje hranami křišťálu i atmosférou uliček městské aglomerace. Návštěvník procházející kubistickými formami tohoto pomyslného města sestávajícího z osmi pyramid objevuje postupně a v různých úrovních více než sto dvacet děl a objektů. Ty nejstarší pocházejí z druhé poloviny 40. let minulého století, nejnovější vznikly relativně nedávno,“ dodávají.
Mezi asi stovkou vystavených děl ,a jdeme samozřejmě ikonické objekty od světově proslulých českých sklářských výtvarníků jako Vratislav Šotola, Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová, Jaroslav Róna, René Roubíček, Miluše Roubíčková, Václav Cigler, Lukáš Jabůrek, Jiří Černický, Dana Zámečníková, Oldřich Plíva, Oldřich Plíva, Vratislav Šotola a mnozí další. Stejně jako je expozice bohatá na autory, stejně je bohatá na jednotlivé styly vybraných autorů.
Čtěte další články na téma sklo a výstava
Foto a zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze