11. srpna 2009 –– události –– Ondřej Krynek
V londýnském Design Museum se až do prvního listopadu koná výstava Vzpomínání na Jana Kaplického – Architekta budoucnosti, která připomíná asi čtyřiceti modely největší díla a studio, v němž nedávno zesnulý architekt a designér Jan Kaplický tvořil. Mezi modely najdeme především nerealizované projekty jako třeba i Národní knihovna v Praze.
Letos v lednu předčasně zesnulý český architekt a designér Jan Kaplický se narodil v roce 1937 v Praze. Vystudoval pražskou VŠUP a v roce 1968 po vpádu sovětských vojsk spolu s architektkou Evou Jiřičnou emigroval do Velké Británie. Působil v několika architektonických kancelářích a spolupracoval s velikány jako Renzo Piano, Richard Rogers a Norman Foster.
V roce 1979 založil v Londýně s Davidem Nixonem později světově uznávané studio Futrure Systems, do něhož se po Nixonově odchodu v roce 1989 přidala architektka Amanda Levete. I když se ateliér zúčastňoval mnoha architektonických a designérských soutěží po celém světě, štěstí mu příliš nepřálo a mnohé řešením i tvarem neobvyklé návrhy zůstaly jen ve fázi futuristických projektů.
Světově nejprestižnější designově zaměřené muzeum Design Museum v Londýně, se rozhodlo uspořádat Janu Kaplickému samostatnou výstavu Vzpomínání na Jana Kaplického – Architekta budoucnosti (Remembering Jan Kaplický – Architect of the future), kterou je možné shlédnout až do 1. listopadu v minimalistické budově u řeky Temže. Cílem výstavy je návštěvníkům přiblížit jak to vypadalo ve studiu Future Systems i pomocí modelů a skic ukázat díla, která nikdy nespatřila světlo světa.
Na výstavě nejvíce oslní modely jako nešťastná Národní knihovna v Praze, oceněné Lord’s Media Centre v Londýně, mimozemský návrh na Southbank Cultural Center v Londýně, Earth Center připomínající oči mouchy v Doncasteru, budovu mrakodrapu Green Bird pro Londýn, Blob na Trafalgar Square, prototyp elektricky poháněného automobilu, dvoupodlažní autobus Routemaster a další doposud nepříliš viditelné projekty.
Foto a zdroj: Design Museum