20. července 2019 –– události –– Ondřej Krynek
Uměleckoprůmyslové museum v Praze připravilo rozsáhlou výstavu s názvem Šílený hedvábník, která vypráví příběh dvojice Zika & Lída Ascher. Čeští obchodníci s látkami se stali celosvětově slavní především svými šátky, kteří v první polovině 20. století zdobili slavní umělci jako Matiss, Moore, Beaton, Calder a další. Výstava připomíná jejich život i dílo.
„Zika Ascher patřil k nejmladší generaci rodiny, která v Praze obchodovala s látkami. Ve svých třiadvaceti letech otevřel společně se svým bratrem Josefem v roce 1933 v centru Prahy obchod s textilním zbožím, který brzy patřil k těm nejvyhledávanějším. V únoru 1939 se Zika oženil s Lídou Tydlitátovou, okouzlující dívkou ze zámožné pražské rodiny. Těsně před obsazením Československa nacistickými vojsky v březnu 1939 se jim podařilo odjet a jejich novým domovem se stal Londýn,“ uvádí k biografii manželů kurátorka výstavy Konstantina Hlaváčková.
„Již během války a bezprostředně po jejím skončení realizoval Zika Ascher odvážnou myšlenku: Oslovil přední umělce své doby, například Henriho Matisse, Henryho Moora, Andrého Deraina, Cecila Beatona, Alexandera Caldera a mnoho dalších, a požádal je o návrhy, podle nichž chtěl realizovat luxusní hedvábné šátky a také oděvní látky. Většina z oslovených umělců se spoluprací souhlasila. Vznikla kolekce zhruba třiceti hedvábných šátků, tzv. Ascher Squares, které se brzy staly světovým bestsellerem a pomohly odstartovat Ascherovu hvězdnou kariéru,“ dodává.
Firma Ascher začala strmě stoupat nahoru a postupně, díky dokonalému přenosu kreseb na textil, se stala pojmem svými bavlněnými látkami i vlněnými tkaninami. Výstava v UPM přibližuje život i rozsáhlé dílo obou manželů, jenž jsou doposud uznáváni za své propojení designu s volným uměním. Značka byla udržena až do 80. let minulého století. Současně s výstavou vychází samostatná publikace a na září 2019 je připravován dokumentární film.
Čtěte další články na téma móda a výstava
Foto a zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze