11. prosince 2019 –– události –– Ondřej Krynek
Tomáš Pospěch se věnuje ikoně jménem Šumperák neboli domu typu V navrženým v roce 1966 architektem Josefem Vaňkem. Autor výstavy byl nejprve fascinován sériovostí, kdy domů bylo u nás postaveno několik tisíc, později fascinace přerostla v mapování modifikací tohoto fenoménu Československa. Nyní je jeho mapování možné zhlédnout v Retromuseu v Chebu.
„Těch domů se postavilo mnoho tisíc. Mění se terén, do kterého jsou usazeny, proměňují se dokonce i jednotlivé domy, ale tvoří pozoruhodnou sérii. Za všemi se skrývá stejný plán rodinného domu typu V z roku 1966. Ten byl autorem občas mírně modifikován, při realizaci se přidávaly nepřesnosti, požadavky úřadů. Mnohé šumperáky se pokusila nakreslit i řada dalších projektantů. Výslednou podobu domu značně ovlivnily okolnosti, jak byl který stavebník šikovný, jak a jaký dokázal obstarat materiál nebo řemeslníka, jaký měl vkus a nároky. Domy byly upravovány i v následujících desetiletích a původní vzhled si nezachovalo ani těch pár realizací, které si na prvopočátku šumperský projektant Josef Vaněk pohlídal nebo je dokonce jako vyučený zedník pomáhal stavět. Nelze se ptát, který z domů je originál. Aniž to tušil, Josef Vaněk roce 1966 vypustil v do světa velice úspěšnou partituru,“ říká Tomáš Pospěch.
„Výstava využívá archiv více než 600 fotograficky dobře zmapovaných šumperáků. Není to historická výstava, s uměleckou nadsázkou je zde rozvíjena možná geneze šumperáku, tématizovány jsou jeho možné nedostatky i důvody jeho obliby. Sledujeme, jak výchozí plán pozměnily dobové politické, správní a ekonomické podmínky, stavební praxe i představy majitelů. Rozehrává se pozoruhodný příběh: variované téma se postupně vzdaluje jasnosti a ostrosti originálu; s tím, jak se vytrácí plán rodinného domu typu V, se současně zpřesňuje fenomén šumperák,“ dodává s tím, že jeho obdivuhodné mapování šumperáků je v Retromuseu v Chebu možné zhlédnout do 19. ledna.
Čtěte další články na téma výstava a bydlení
Foto: Tomáš Pospěch
Zdroj: Retromuseum v Cheb