21. prosince 2019 –– události –– Ondřej Krynek
V německém Weil am Rhein byla zahájena výstava Typology s podtitulem An Ongoing Study of Everyday Items neboli Průběžná studie každodenních věcí. Výsledky letitého bádání ukazují na čtyřech příkladech produktů, které nenavrhli žádní profesionálové, ale sám život, jejich vývoj v čase. Sledujte vývoj láhve na víno, korku, koule na pétanque či bedýnky.
I když slovo designové je jedním z nejvíce zneužívaných slov v oboru, neboť vše je designové a všechny produkty někdo navrhl, stojí za námahu podívat se blíže na objekty každodenní potřeby a ty nechat blíže prozkoumat. Ne totiž každý produkt vzešel od profesionála a část z nich nemá ani jasného autora.
Přesně tuto práci si dali čtyři francouzští designéři produktů Raphaël Daufresne, Thélonious Goupil, Guillaume Bloget a Guillaume Jandin, kteří začali zkoumat různé objekty od roku 2016. První výsledky bádání přinesli na výstavě Typology: An Ongoing Study of Everyday Items v německém Vitra Design Museum. Mnoho autorských předmětů nemá jasné autorství. Vyvíjí se ve formě, funkci a materiálech tak, jak požaduje trh, zákazníci či doba. Zajímavé je sledovat historii objektů denní potřeby s ohledem na sociální, technologické či politické aspekty.
Asi nejzajímavější je vývoj láhve na víno, která se za posledních let mění je minimálně, neboť byla navržena ke své dokonalosti před více jak sto lety. Pro někoho možná zajímavější je tvar a velká rozmanitost v korku. Výraznou proměnou prošly koule na oblíbenou francouzskou hru pétanque, které byly dříve dřevěné a poseté hřebíky, dnes jsou kovové. Velmi zajímavý je vývoj bedýnek na ovoce a zeleninu. Topolové nahrazují plastové kvůli přepravním vzdálenostem, ale hledisek pro proměnu je více.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Vitra Design Museum