15. února 2020 –– události –– Ondřej Krynek
V německém Vitra Design Museum byla zahájena výstava Home Stories s podtitulem 100 Years, 20 Visionary Interiors. Kurátoři vybrali dvacet nejzásadnějších interiérů uplynulých sta let, nad nimiž vypráví příběhy západních interiérů odkazující na vývoj společnosti, rozvoj měst, technologií i politiky. Nechybí ani česká stopa.
Vybrat by se dalo jistě mnohem více zajímavých a reprezentativních příkladů, které by ukázali malé krůčky i skoky ve stylu bydlení. Uměním je tak výběr pouhých dvaceti, jenž ukazují ty nejzásadnější změny i to co naopak po jedno staletí přetrvalo. Interiéry byly vybrány i podle jmen autorů jako Adolf Loos, Verner Panton, Finn Juhl, Lina Bo Bardi, Andy Warhol, Cecil Beaton či Elsie de Wolfe.
Výstava začíná open-space plánováním ve 20. letech minulého století a pokračuje přes velký vzestup domácích spotřebičů a sektorového nábytku v 50. letech. Výrazný byl také posun od formálního k neformálnímu uvolněnému stylu bydlení v 60. letech. Pro 70. léta byla stěžejní fascinace loftovými byty. Postupně se pak dostáváme až do současnosti a to přes různé kontinenty a kultury.
Na výstavě je i velká česká stopa a to v podobě interiéru legendární vily Tugendhat v Brně, kterou navrhl Ludwig Mies van der Rohe a Lilly Reich. Navržena byla v roce 1928 a postavena v roce 1930. V roce 2001 byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO a dodnes má po obnovení interiéru původní podobu. Do vily je možné nahlédnout v rámci konaných prohlídek.
Čtěte další články na téma výstava a bydlení
Foto a zdroj: Vitra Design Museum