12. srpna 2020 –– události –– Ondřej Krynek
V pražské Galerii Kuzebauch byla na začátku srpna zahájena výstava, na které mladí sklářští výtvarníci František Jungvirt a Barbora Kotěšovcová vystavují spojení skla a textilu. Až do konce září si na výstavě Fashion Glass můžete prohlédnout pestrobarevné kreace organických hmot evokující pohledy do dalekého vesmíru či zatím neprobádané hmoty.
„Pokud by bylo nutné vystihnout podstatu naší doby jedním slovem, nabízí se výraz propojení. Stejně tak, jako se v reálném životě stírají skutečné i pomyslné hranice, je tomu i v umění. Sklo je už alespoň od poloviny 20. století materiálem vyhledávaným k výtvarným experimentům. Vychází se především z jeho opticko-estetických vlastností, ať již adorovaných nebo popíraných. Pokud se sklo v rámci kreativního procesu kombinuje s jinými materiály, nebývají rovnoprávné, ale služebné. Svět sklářského umění je v tomto ohledu velmi uzavřený a ve své podstatě – přes svůj inovační étos – konzervativní. Výjimky ale samozřejmě existují. A jejich společným jmenovatelem je snaha o plnohodnotné prolnutí sklářského umění s dalšími výtvarnými obory,“ uvádí kurátor výstavy Petr Nový.
„Sklář František Jungvirt (*1996) a módní návrhářka Barbora Kotěšovcová (*1997), studenti pražské UMPRUM, šli ve své kolekci pro Galerii Kuzebauch ještě dál. Nejen, že v jejich pojetí sklo a textil splynuly v jedno, ale oba tvořili od počátku společně. Výsledkem je soubor organických kreací, které mohou evokovat dosud neznámé vesmírné formy života nebo lidským okem neviditelné organismy žijící s námi tisíce let. Estetika jednotlivých objektů a volba materiálů jsou koncepčně a funkčně propojené, stejně tak jako tělo modelky a oděvu na molu, nebo skleněný objekt a sokl na výstavě. Proto název Fashion Glass odkazující na prostředí módních přehlídek a galerijních prezentací,“ dodává.
Čtěte další články na téma výstava a sklo
Foto: Agnes Willow
Zdroj: Galerie Kuzebauch