15. srpna 2020 –– události –– Ondřej Krynek
Rakouské muzeum MAK ve Vídni byla otevřena výstava Bakelite, která návštěvníkům nabízí návrat do nedávné minulosti ke kořenům současného produktového designu. Expozice nabízí okolo 300 objektů ze sbírky galeristy Georga Kargla. Do konce října jsou vystaveny lampy, větráky, počítadla, televize, telefony, hodiny, rádia, termosky a další předměty z bakelitu.
Bakelit jako materiál po osmi letech práce vynalezl v roce 1907 belgický chemik Leo Hendrik Baekeland. Následující dva roky testoval možnosti měkké hmoty, která se dala tvarovat pomocí forem. V roce 1910 založil v Německu společnost Bakelite fungující dodnes. O pár let později bylo více jak 100 společností jen v Německu, které z tohoto materiálu vyrábělo různé předměty. Nespornou výhodou materiálu byla jeho odolnost vůči vysokým teplotám.
I když je bakelit (dnes vžitý souhrnný název pro všechny umělé hmoty) předchůdcem dnes používaných moderních plastů, nikdy neměl žádnou velkou souhrnnou výstavu. Vídeňská galerie MAK získala sbírku místního galeristy a návštěvníkům nabízí bohatý pohled do minulosti, na velké spektrum produktů a potažmo i možností toho materiálu. Ve zkratce je ukázán jedna větev předchůdců současného produktového designu.
Mezi asi 300 vystavenými exponáty najdeme nejen sošku československého vozu Tatra, ale také každodenně používané produkty. Jsou to především televize, rádia, telefony, psací stroje, vysavače, hodiny, budíky, lampy, mixéry, větráky, fény, mísy, dózy, láhve, termosky, váhy, ořezávátka na tužky, počítadla či fotoaparáty. Součástí akce je i bohatý doprovodný program.
Čtěte další články na téma výstava
Foto: Georg Mayer
Zdroj: MAK