24. září 2022 –– umění –– Ondřej Krynek
Až do 8. ledna je ve vídeňské galerii Albertina otevřena velká retrospektiva Basquiat, na níž jsou představena nejzásadnější díla, která americký malíř Jean-Michel Basquiat vytvořil do své předčasné smrti. Expozice nabízí okolo 50 ústředních děl ze soukromých a veřejných sbírek.
„Prakticky žádný jiný umělec nereprezentuje osmdesátá léta a pulzující newyorskou uměleckou scénu tolik jako geniálně výjimečný umělecký fenomén, kterým byl Jean-Michel Basquiat. Narodil se v roce 1960 v New Yorku jako syn haitského otce a portorikánské matky a v sedmnácti letech utekl z domova – zpočátku se živil jako graffiti umělec a občas žil i na ulici. Netrvalo však dlouho a začal rychle stoupat vzhůru,“ uvádí kurátoři výstavy.
„Basquiatova raketová kariéra může působit jako zrychlený film plný sekvencí, v nichž hlavní postava komunikuje s nejvýznamnějšími umělci své doby, včetně Davida Bowieho a Madonny. Basquiat navíc udržoval inspirativní přátelství s Andym Warholem. Po jeho obrazech byla brzy mimořádně vysoká poptávka, jejich hodnota rychle rostla – a v roce 1982 se stal vůbec nejmladším účastníkem Documenta 7 a zároveň prvním světově proslulým umělcem s afroamericko-karibskými kořeny. Basquiat však nedokázal dlouho odolávat výzvě, kterou tento rychlý úspěch představoval, a v roce 1988 zemřel na předávkování drogami,“ dodávají k biografii Basquiata.
Na díle Basquiata, které galerie představuje, je fascinující jeho nadčasovost a aktuálnost v posledních letech více, než kdy předtím. První takto ucelená retrospektivní výstava ukazuje vizionářský přístup a průkopnické smýšlení navíc odkazující k africkému dědictví. Expozice nabídne pro mnohé nový pohled na dílo, které tu Jean-Michel Basquiat po sobě zanechal.
Čtěte další články na téma výstava a umění
Foto a zdroj: Albertina