18. prosince 2009 –– umění –– Ondřej Krynek
Britský umělec Jason Bruges otevřel svoji digitální instalaci Mirror, Mirror před londýnským Victoria & Albert Museum, kde právě probíhá výstava Decode jejíž je lákadlem i součástí. LED panely plovoucí v malém rybníčku mají zabudované kamery, které snímají okolí, zobrazují se samo na sobě a odráží je ve vodě jako zrcadla.
Jason Bruges je umělec z hlavního města Velké Británie a se svým studiem už desítkami projektů ohromil nejen noční krajinu a tmavé interiéry. Rád si hraje se světlem, barvami, geometrickými prvky, typografií a především prostorem. Jeho asi nejznámějšími projekty byly světelné interaktivní polštáře na škole v Gloucesteru, osvětlení London Bridge nebo krajina z kulatých světel v Dagenham Sub-Station v Londýně.
Nyní pro Londýn připravil další pozoruhodnou instalaci, která se stala součástí nově otevřené výstavy Decode s podtitulem Digital Design Sensations v oblíbeném Victoria & Albert Museum. Projekt nazvaný Mirror, Mirror neboli Zrcadlo, zrcadlo, je složen z asi třicítky panelů plovoucích v mělké vodě a připomíná malé mrakodrapy topící se v řece. Panely jsou posety LED diodami a každý má zabudovanou vlastní kameru, která snímá muzeum, zahradu, okolní ruch i instalaci pozorující osoby. Snímaný obraz v reálném čase animovaně zobrazuje sám na sobě a ještě ho násobí zrcadleným odrazem ve vodě.
Výtvarná experimentální instalace je tím nejlepším způsobem lákání lidí na výstavu do útrob muzea. Zároveň se má dotknou otázky narcismu a individuálního vztahu mezi prostorem a okolím. Výstava Decode trvá až do 11. dubna 2010 a do stejné doby bude možné shlédnou i tuto hravou instalaci kombinující moderní technologie a lidskou tvořivost.
Foto a zdroj: Jason Bruges a Victoria & Albert Museum