14. ledna 2010 –– umění –– Matúš Molnár
Pražská galerie Dvorak Sec Contemporary se pustila do odvážného projektu – představit nám newyorské moderní umění a konfrontovat s ním to naše. Výstava After Images, jejíž autorem je Seab Micka, je druhou v řadě několika sérií expozic deseti mladých newyorských umělců a poukazuje na několikaletý program mladé Ameriky.
Výstava, která pohltí natolik, že člověk nemá chuť odejít, je dobrá. Ale výstava, která člověka pohltí, nadchne a dokáže změnit momentální stav mysli, je brilantní. Na malém kousku dokázala spolumajitelka galerie Olga Dvořáková nemožné.
Člověk se prochází, v uších mu zní Englishman In New York od Stinga a cítí se jakoby absolutně opustil místo, čas, konzervativizmus a přesunul se jakoby za velkou louži do velikého jablka. Mezi jmény jako je Sean Micka, Mia Brownell, či Dean Goelz si musíte připadat jako nekulturní atašé, který celý svůj život zná jenom Pabla Picassa.
Z obrazů je cítit vyrovnanost převedení myšlenky na plátno, dokonalou zralost studií a nastavení zrcadel doby nám, prostým smrtelníkům. Rozmanitost výstavy je tu dokonale analyzovatelná, a přece se tu nenachází mrtvý bod, při kterém vás většinou napadne, že tohle sem nepatří.
Tleskám Olze Dvořákové, tleskám umělcům, kteří mi dovolili nahlédnout do určité kontinuity zobrazovaných postav a reflektovat postmoderní sílu, sílu struktury a konstrukce. Výstava potrvá do 28. ledna v prostorách galerie Dvorak Sec Contemporary v centru prahy v ulici Dlouhá 5.
Foto a zdroj: Dvorak Sec Contemporary