14. července 2024 –– umění –– Ondřej Krynek
Až do 11. srpna pořádá Hvězdárna a planetárium Brno tradiční Festival Planet Brno. Na Kraví hoře se pravidelně každý den za přízně počasí nafouknou modely zajímavých vesmírných těles. Novinkou pro letošní rok je model Astrosféra, která ukazuje podobu celé hvězdné oblohy. Nafouknutý objekt s digitálním potiskem po setmění také svítí.
„Astrosféra ukazuje podobu celé hvězdné oblohy, včetně té v okolí jižního nebeského pólu, kam z České republiky nedohlédneme. Základem pro její potisk byla databáze 1,3 miliardy hvězd, jejichž polohu a jasnost proměřila evropská sonda GAIA. Ta v letech 2014 až 2016 dostala za úkol sestavit první třírozměrnou mapu okolí našeho Slunce a od té doby svá měření mnohonásobně zdokonalila a zpřesnila. Díky ní víme, jak se pohybují hvězdy do vzdálenosti několika desítek tisíc světelných let. Tedy všechny, které můžeme na nebi pozorovat bez dalekohledu. Dodejme přitom, že v celé naší Galaxii je stálic stokrát více,“ uvádí organizátoři festivalu z Hvězdárny a planetária Brno.
„Observatoř GAIA na našem modelu krásně vykreslila především Mléčnou dráhu a tzv. Velké a Malé Magellanovo mračno, tedy dvojici menších satelitních galaxií. Patrná jsou oblaka mezihvězdného plynu a prachu, která vytváří temné skvrny právě na pozadí Mléčné dráhy. Jedná se o relativně blízké útvary o velikosti mnoha stovek až tisíců světelných let, bránící nám ve výhledu do vzdálenějšího vesmíru. Aby byl pohled na hvězdné nebe přehlednější, nejjasnější stálice, včetně jejich barevných odstínů, vykreslil model SkyExplorer v3, který je digitálním srdcem brněnského planetária. Nádech dramatičnosti přidávají oblaka horkého vodíku (ta až na výjimky nejsou lidským zrakem pozorovatelná), která září v tzv. čáře H-alfa v červené části viditelného spektra. Vyskytují se v místech, kde se nachází mladé, obří svítivé hvězdy. Podkladem pro tuto vrstvu byly přehlídka MDW Sky Survey) a snímky rakouského astrofotografa Geralda Rhemanna,“ dodávají.
Astrosféra skvěle doplňuje již dříve představené modely, kterými jsou model slunce Heliosféra, mapa Marsu jako Marsmeloun, pohled na naší planetu jako Terralóna, model měsíce jako Lunalón a naši planetu po setmění jako model Temnalóna, která je loňským přírůstkem. Festival Planet Brno není jen přehlídkou nafouknutých modelů, ale také bohatým programem od projekcemi přes letní kino až po přednášky.
Čtěte související článek na DesignMag.cz
V Brně se na několik dní rozsvítí instalace Temnalóna ukazující planetu Zemi po západu Slunce
Foto: Petr Ryp
Zdroj: Festival Planet a Hvězdárna a planetárium Brno