22. ledna 2010 –– umění –– Eva Švrčková
Skutečnost, že období 1989 až 2009 bylo plodnou érou pro české výtvarné umění, ať už v kruzích malby, grafiky nebo sochy, v těchto dnech potvrzuje slovenská galerie moderního umění Danubiana. Výstava Czech Art, s podtitulem 20 rokov po…, se řadí do projektu, zaměřeného na prezentaci současného umění středoevropských zemí.
Asi 15 kilometrů jižně od centra Bratislavy, v místě, kde se mohutný Dunaj značně rozšiřuje a navozuje tak divokou, téměř přímořskou atmosféru, se na cípu úzkého poloostrova nachází galerie moderního umění Danubiana. Impresivní prostředí naladí odhodlaného návštěvníka na estetický zážitek, ještě před samotným vstupem do galerie.
Ve spolupráci s pražskou Galerií Millenium, v jejímž čele stojí výtvarnice Xénia Hoffmeisterová, Danubiana představuje výběr z tvorby dvaceti českých výtvarníků střední generace zvučných jmen jako Jiří Sopko, František Skála, Boris Jirků, David Černý, Michal Cihlář, Petr Nikl, Veronika Richterová, Jaroslav Róna nebo například Čestmír Suška.
Jeden z důvodů pro uskutečnění této exhibice bylo dvacáté výročí Sametové revoluce, která symbolicky zastupuje dobu normalizace, cenzury, zvratů a postupně i nových alternativ. Trefným názvem pro tuto výstavu proto nese obraz Nechci v kleci od Michala Rittsteina z roku 1976.
Většina umělců tíhne k expresivním figurálním formám, čemuž předcházely postmoderní principy, jak je zřejmé z některých obrazů a objektů z 80. let. Zdravé jádro kolekce je složeno z děl autorů umělecké skupiny Tvrdohlaví. Svou malířskou prezentací nezklame Boris Jirků, Michael Rittstein ani Xénia Hoffmeisterová, příznivce linorytu zase potěší Michal Cihlář s Pavlem Piekarem a duchovním podtextem zapůsobí plastiky Jasana Zoubka nebo Stefana Milkova. Nechybí ani provokativní Entropa Davida Černého. Výstava potrvá do 7. března.
Foto: Eva Švrčková
Zdroj: Danubiana