31. ledna 2010 –– umění –– Martina Ivičič
Londýnský designér Tim Fishlock vytvořil kulatý lustr metrového průměru z celkem 1243 žárovek různých velikostí a tvarů. Projekt s názvem What Watt představuje nostalgickou památku na starou klasickou žárovku, jejíž design se za 130 let její existence výrazně nezměnil. Žárovka je dnes postupně nahrazovaná energeticky účinnějšími zářivkami.
What Watt je dílem londýnského designera Tima Fishlocka. Obrovský kulatý lustr o velikosti přesně 110 centimetrů sestrojil ze 1243 žárovek, které však nemají funkci osvětlení. Celý lustr napojil pouze na jediný centrální nízkoenergetický světelný zdroj. Symbolicky tím vyjádřil současný ústup od klasické žárovky a její postupné nahrazování energeticky účinnějšími zdroji světla s mnohonásobně delší životností. Éra Edisonových žárovek tedy nenávratně končí a za pár let se stane spíše raritou.
Tim Fishlock není pouze produktovým designerem, ale v jeho portfoliu se objevuje grafika i ilustrace. To, že se jeho dvě profese prolínají, je vidět na plakátu, který zobrazuje písmena abecedy pomocí tvaru stoličky s bizarními tvary. Zajímavým grafickým zobrazením abecedy je i použití mapky s jednotlivými částmi stanic londýnského metra, takzvaného London Tube.
Elektrickou žárovku v dnešním pojetí vynalezli nezávisle na sobě Joseph Swan z Newcastle ve Velké Británii v roce 1878 a Thomas Edison v USA v roce 1879. Ačkoliv je žárovka stará už 130 let, její design za ten čas prošel jen minimálními kosmetickými úpravami. Dnes jsou klasické žárovky postupně nahrazovány z důvodu delší životnosti a lepší energetické účinnosti výbojkami nebo zářivkami. V posledních letech se začínají používat i LED diody.
Foto a zdroj: Tim Fishlock