13. března 2010 –– umění –– Matúš Molnár
Pražská galerie Dvorak Sec Contemporary pořádá až do 9. dubna výstavu Bionic Angel neboli Bionický anděl, jejímž autorem je německý umělec Michael Najjar. Expozice odhaluje prostřednictvím velkoformátových digitálních tisků především dokonalá futuristická nahá těla v technické dokonalosti provedení.
Pamatuji si doby, kdy umění vycházelo z pocitů a z přesvědčení v krásno, s pocitem odkazu pro další generace a s pocitem něco zanechat. Umění, které se léty transformuje a vybrušuje do Koh-i-Nooru, s prvky a s narážkami na společnost, s prvky šokovanosti a nespoutanými orgiemi, fikce, tvarů, absurdna. A však Michael Najjar nepatří ani do jedné kategorie. Jak řekl slavný Charles Chaplin ve filmu The Great Dictator „Lidé příliš myslí a málo cítí,“ což u této výstavy platí dvojnásobně.
Michael Najjar to vše vzal do vlastních rukou a problematiku bioniky a kriotiky rozebral z každé strany. Ve svých dílech se zabývá procesem transformace a zobrazuje možné dopady technologických zákroků člověka do vlastního přirozeného vývoje.
Celý tento proces působí ale i tak velmi chladně. Je sice zatím vidět obrovský krok v před, ať už v oblasti filozofie, umění, nebo citu pro detail. Ale začnete si klást otázku, stačí to? Stačí tohle všechno, tato umělá inteligence a její probouzení aby vás chytla za srdce? Odpověď je jasná, ne, nestačí. Nestačí to ani ve filozofii a určitě to nestačí ani v tak citlivé oblasti jakým je umění. A jak by mohlo, vždyť tam kde přebývá hlava, na srdce už není místo. Na dílech nenajdete jedinou chybičku. Nenajdete jediný kaz nebo i jen náznak nějakého zásahu lidskosti. A najednou vám to všechno dojde.
Touha po dokonalosti a nesmrtelnosti je přece v historii lidstva hluboko zakořeněná. Spojitost s mytologickým uměním a genetickým algoritmem či s nervovými sítěmi je tak citelná, že občas dostáváte závrať z toho, že ty neživé bytosti bez umu se vás opravdu dotýkají. Tahle výstava vás nechytne za srdce, a myslím, že se o to ani nepokouší. Avšak v dnešní době Vám bere víc. Bere Vám rozum. A to je hlavním cílem Michaela Najjara.
Foto: Michael Najjar a Dvorak Sec Contemporary
Zdroj: Dvorak Sec Contemporary