26. března 2010 –– umění –– Kateřina Farná
Jiří Georg Dokoupil, jeden z mála českých výtvarníků, kterému se podařilo prorazit za hranicemi, rád staví věci na hlavu. V Jízdárně Pražského hradu představuje do 23. května výstavou Dokoupil 100 cykly obřích pláten malovaných svíčkou, mýdlovými bublinami, bičem a filmem.
V expozici nazvané Dokoupil 100 návštěvníka zprvu ohromí abstraktní ornamentální obrazy tvořené pásy drobných políček. Až zblízka se vyjeví záběry z filmů, jako jsou Buñuelův Andaluský pes, Godardův U konce s dechem, Formanův Amadeus nebo bondovka Goldfinger.
„Inspirace ke mě přišla před osmi lety v takovém polosnu. Vešel jsem tehdy do podobné místnosti jako tady, stojím tam a vidím jeden z těch filmových obrazů. Ptám se, komu patří tyhle obrazy, a dozvím se, že přece mně. Ptám se ještě, co to znamená, a oni říkají: Podívej se zblízka! Když se přiblížíte, místo na strukturu barvy a štětce se díváte na jednotlivé záběry, když se ale vzdálíte, stává se z toho abstrakce,“ vysvětluje Dokoupil.
Rukopis tohoto československého rodáka je vše, jen ne jednotvárný. V souladu s tezí Marcela Duchampa totiž nikdy nechtěl být podřízen jednomu stylu: „Když najdu nějaký nový, učím se zase znovu malovat. Když se dostaví nějaká vize, potom se na ni soustředím, a je-li dostatečně silná, k jejímu ztvárnění vytvořím určitý styl, jenž potom zmizí.“ Definoval třeba „organické obrazy“, v nichž místo barvy užívá ovocné šťávy nebo mléko. „Zkoušel jsem všechno možné, i krev.“ Jeho dílo dnes zahrnuje přes 60 cyklů a více než 100 vytvořených technik či stylů.
Dominantou jeho retrospektivy jsou rozměrná, nažluto natřená plátna, na nichž trůní úctyhodný leopard nebo přijíždí dobová parní lokomotiva. „Chtěl jsem udělat skutečný kouř kouřem a páru kouřem. Je to tautologické.“ Romanticky zase působí abstrakce z barevných mýdlových bublin foukaných na plátno, které připomínají pestrý mikrosvět.
Dokoupil se narodil roku 1954 v Krnově. Bylo mu čtrnáct, když jeho rodina prchla do Německa, kde v Kolíně nad Rýnem začal ve dvaadvaceti studovat Akademii výtvarných umění. Později navštěvoval kurzy na univerzitách ve Frankfurtu a New Yorku. V roce 1979 spoluzakládal s několika umělci skupinu Mülhermer Freiheit. V jejich kolínském ateliéru se šestice označovaná jako Jungen Wilden (Mladí divocí) věnovala hledání současného uměleckého výrazu. Pozornost uměleckého světa získal „knižní malbou“ představenou na Dokumentě 7 v Kasselu (1982), od té doby se Dokoupilovo dílo představilo na mnoha samostatných výstavách po celém světě a jeho obrazy se zařadily do prestižních sbírek.
Dnes tento svérázný umělec žije a pracuje v Berlíně, Madridu, Praze, Rio de Janeiru a v Santa Cruz de Tenerife. Má někde skutečný domov? „Ten jsem ztratil ve čtrnácti, kdy mi ho ukradli komunisti. Od té doby domov pořád hledám.“
Foto a zdroj: Jiří Georg Dokoupil