17. listopadu 2010 –– umění –– Eva Ječmínková
Sochařská výstava Turning the World Upside Down, ukazující matematicky přesné objekty z nerezové oceli, bude v londýnských Kensingtonských zahradách k vidění do 13. března 2011. K nebi vzhlížející zrcadla, která odrážejí proměnlivost britského počasí či konkávní tvar exponátu umožňující pohled na svět vzhůru nohama, navrhl světově uznávaný umělec Anish Kapoor.
Unikátní výstava pořádaná ve spolupráci londýnských Royal Parks a Serpentine Gallery propojuje novodobý futurismus s historií a přírodním prostředím Kensingtonských zahrad. Monumentální konstrukce z vysoce reflexní nerezové oceli vytvářejí skrz odraz iluze a zkreslují okolní prostranství. Vzniklá atmosféra parku snoubí tradici s moderním uměním, realitu s přeludem a všednost s tvořivostí. Vyvolává existenciální otázky a nutí k zamyšlení nad magickou symbolikou zrcadel. Není to náhoda, že expozice byla zahájena na podzim. „Pro výstavu je to vhodná doba, jelikož obloha je v tuto část roku nejaktivnější,“ potvrzuje sochař Anish Kapoor. Přírodní jevy promítané na naleštěné ocelové sochy tvoří kontrastní mozaiku měnících se barev a ročních období, která přitahuje zraky kolemjdoucích.
Anish Kapoor je sochař indického původu. Narodil se v roce 1954 v Bombaji, ale od 70. let žije v Londýně, kde studoval umění a design. V posledních letech vystavuje nejen v Británii, ale takřka po celém světě. Samostatné výstavy v Bostonu, Mnichově, Basileji či Bordeaux doplňují mezinárodní skupinové výstavy ve Stockholmu či Paříži. Kapoor je královským akademikem a za svůj přínos sochařství získal řadu ocenění – v roce 1990 cenu Premio Duemila na Benátském bienále a o rok později prestižní Turnerovo ocenění. Pozoruhodný exponát Cloud Gate byl prezentován v Millenium parku v Chicagu a Sky Mirror v Rockefellerově centru v New Yorku. Další sochařské skvosty autora jsou k vidění v londýnské Lisson Gallery, newyorské Barbara Gladstone Gallery a italské Galleria Continua a Galleria Massimo Minini. Aktuální expozice v Kensingtonských zahradách je pro umělce zásadní. „Je to pro mě a pro moji kariéru obrovská výzva,“ říká Kapoor s respektem.
Výstava zahrnuje čtyři velkoformátové sochy, tedy různě zakřivená a geniálně geometricky tvarovaná zrcadla připomínající šperky obrů poházené v trávě. Největším objektem s 10 metry v průměru je Sky Mirror umístěné na břehu řeky The Long Water. Jeho kruhová plocha svým nakloněním působivě zachycuje proměnlivou okolní krajinu s okrasnými jezery, upravenými výhledy a padajícím listím. Před samotným Kensingtonským palácem se tyčí Sky Mirror v červené barvě. Kotouč je umístěný ve vodě kruhového rybníka. Zrcadlí se v něm obloha a proplouvající labutě, které jsou pro svou bělost ideálním vizuálním doplňkem.
Tajemství soch spočívá v možnosti zachytit okolní život od pobíhajících jogínů po meteorologické obměny. Systém zrcadel umožňuje dynamickou percepci prostoru a nikoliv pouze statický pohled. Záměr je nejzřejmější v šavlovitě zahnuté instalaci C-Curve. Ta zobrazuje okolí objemově zkreslené a na vyduté straně zcela obráceně, čímž vzdáleně připomíná Petřínské zrcadlové bludiště. Čtvrtá socha s náboženskou symbolikou je ukryta mezi stromy. Nazývá se Non-Object a tvarem evokuje čarodějnický klobouk Harryho Pottera. Její umístění v parku je kritické stejně jako zapojení diváka, který vzdáleností od instalace mění svůj odraz a vnímání reality.
Exhibice má významný veřejný přínos, neboť bude po půl roku od svítání do soumraku přístupná všem zájemcům o neobyčejné umění, a to zcela zdarma. Venkovní objekty využívající relativně jednoduchých technik a elegantní formy vás zhypnotizují a zanesou za hranici všednosti. Ve výsledku nabídnou nový alternativní pohled na známé prostředí parku a zintenzivní emocionální procítění podzimu a nastupující zimy. „Co je skutečnost a co chiméra? Jsou mystická zrcadla branou do paralelního světa? Co jejich použití symbolizuje?“ táže se Kapoor prostřednictvím instalací a skrze inverzní obraz reality přenesené do jedinečného prostoru poukazuje na to, že na světě nemusí být vše takové, jak se na první pohled zdá.
Čtěte samostatný článek Anish Kapoor postaví v Londýně ArcelorMittal Orbit
Čtěte samostatný článek Neapol staví novou stanici metra od Future Systems
Čtěte samostatný článek Anish Kapoor vystavuje retrospektivu v Londýně
Foto a zdroj: Anish Kapoor, Serpentine Gallery a Royal Parks