26. prosince 2010 –– umění –– Eva Ječmínková
Tajemství původu člověka je ukryté v jeho mitochondriální DNA. Fenomenálního jevu využívá molekulární genetika a rovněž členové designové formace DNA 11. Ti propojením umění, vědy a digitálních technologií vytváří jedinečné vysoce personifikované obrazy, které odhalují rodovou linii a zároveň svým decentním stylem a elegantním provedením zkrášlují domácnost. Nově ve více variantách.
Mitochondriální DNA (mtDNA) je specifickou mimojadernou látkou, která je na další generaci předávána výhradně matkou. Velmi zřídka podléhá genetické rekombinaci a mutacím, a tak se její profil v průběhu času téměř nemění, díky čemuž jsou odborníci schopni určit geografický původ jedince. Laboratorní umělci z DNA 11 využívají zákonitostí přenosu genů v populaci a zhotovují pro zájemce obrazy reflektující jejich mtDNA. Ve futuristickém pojetí mohou výsledné výtvory nahrazovat rodinné fotografie a podobizny příbuzných vystavené v našich domovech.
Ke vzniku rodových portrétů (DNA Ancestry Portraits) dochází na základě bezbolestného odběru mtDNA ze slin, kterému předchází zákazníkův výběr velikosti, ztvárnění a barevného schématu budoucího díla. V laboratoři se prostřednictvím vzorku zjistí, kde leží počátek mateřské linie dotyčného. Výsledkem analýzy je posloupnost čísel a písmen a následně vygenerovaný osobní vzorec, který je promítnut na plátno. Po vyfocení šifrovaného obrazu kompatibilním fotoaparátem je klient přesměrován na speciálně vytvořenou webovou stránku, kde je vysvětlena jeho genetická příslušnost, pomocí níž může demaskovat své kořeny v minulosti.
Kanadské invenční duo DNA 11 přináší svou prací hodnotu uměleckou i vědeckou. Řídí se mottem From Life Comes Art a staví na perfektní kvalitě, pravosti, propracovaném marketingu a originalitě. „Každý portrét je unikát“, dušují se autoři. Prvním členem je specialista high-tech designu a novátor s vášní pro hodinky a tenisky v jednom Adrian Salamunovic. Druhou polovinou týmu tvoří Nazim Ahmed. Byl vždy uchvácen krásou mikrobiologických struktur, kterou chtěl sdílet i s lidmi mimo vědeckou komunitu. S vysokoškolským vzděláním v molekulární genetice a expertními zkušenostmi v digitálním zobrazování dat a biotechnologiích, doplňuje sestavu po odborné stránce.
Kromě genealogických obrazů, které pořídíte za cenu od 328 euro, tedy asi 8 300 českých korun, dodávají vizionářští tvůrci také obrazy lidské DNA a otisků rtů či prstů. Pochopili totiž, že exaktní věda a umělecká činnost nemusí být oddělenými světy a že právě jejich syntézou lze posunout hranici poznání nejdále. Invence autorů však tímto nekončí a připojením progresivních technologií vytvářejí novou formu rozšířeného umění. Ale pozor, neměli bychom si svou cennou DNA spíše chránit než ji vystavovat na odiv na internetu a sociálních sítích? Není komerční rozplétání DNA kódu nebezpečné a zneužitelné?
Čtěte samostatný článek Jedinečné obrazy z vlastního kódu DNA
Foto a zdroj: DNA 11