28. března 2011 –– umění –– Zuzana Janáková
Museum Kampa vystavuje tvorbu malířky Adrieny Šimotové, které je menším ohlédnutím k jejím blížícím se 85. narozeninám. Návštěvníci si mohou prohlédnout zejména její práce ze 70. a 80. let. Papír v nich prořezává, muchlá, drásá a tvaruje a tak vznikají obtisky tváře, dlaní, chodidel ale i celého těla, zkrátka křehké papírové sochy.
Šimotová patří k nejvýznamnějším českým výtvarníkům 20. století a je jedním z mála umělců, kteří si osvojili techniku perforace papíru a zůstali jí věrní. Tato metoda vyžaduje i fyzickou zručnost, většinu prací autorka vytvořila na podlaze v poloze na kolenou, papír propichovala, prořezávala, mačkala, muchlala.
Perforované kresby vznikaly na velkých arších papíru vysoké hmotnosti. Šimotová prý poté celý arch otočila, pokryla ho propisovacími papíry, hmatem vyhledala stopu reliéfu a nehty a dlaněmi a prsty vytvořila stopu, která se stala konečnou podobou kresby. Častým východiskem jejich obdivuhodných děl je vztah ke konkrétnímu člověku.
Výstava s názvem Menší ohlédnutí a podtitulem Perforace, frotáže 1975–91, která v pražském Museum Kampa potrvá až do 25. dubna, předchází dalšímu naplánovanému projektu kurátora Pavla Brunclíka s názvem Vyjevování. Na této výstavě představí Galerie Rudolfinum nejnovější tvorbu Šimotové. Výstava začne 7. dubna a potrvá do 19. června 2011.
Foto a zdroj: Museum Kampa