17. srpna 2011 –– umění –– Tomáš Holý
Zda lidská rasa ve vesmíru osamocena či ne, stále patří mezi jednu z nejdiskutovanějších otázek. V ulicích měst celého světa lidem roste velká „konkurence“. Řeč je o vesmírných vetřelcích, tedy netradičním street art zvaném Space Invaders – z mozaiky vytvořené postavičky inspirované videohrami z šedesátých let.
Na zdech domů či obchodů, výrazní či nenápadní, malí i velcí, vždy však originální a nevšední. Galaktické chobotničky, houbičky, raketky či Maria je možné potkat na mnoha místech. Jen v Paříži jejich počet letos začátkem léta dosáhl jednoho tisíce. Fenomén pixelu a moderních technologií získává své místo v městském prostoru a stává se součástí kultury.
Kde se však nájezdníci berou a kdo je vytváří? Možná je to těžko uvěřitelné, ale na invaderech neúnavně pracuje pouze jeden pařížský umělec, který skrývá svou pravou identitu, přezdívá si pouze Invader. Výsledek jeho práce je úctyhodný. Nejrůznější potvůrky je totiž možné najít již ve více než sedmdesáti městech světa (kromě Evropy, již i v Severní Americe, Africe, Asii či Austrálii), v současnosti je na zdech nainstalováno zhruba kolem 2 700. První vetřelec se objevil ve francouzském hlavním městě, a to již v roce 1996.
Každý nový vetřelec je vždy pečlivě zaznamenán, vyfotografován a následně archivován. Umění, které ne každý zrovna oceňuje, si žádá i svá rizika, ne všichni majitelé nemovitostí musí být z mozaikovaného počinu nadšeni. Navíc invadeiři jsou často umístěni na těžko dostupných místech a výškách. Není tedy divu, že v umělcově statistice figuruje i dvaadvacet nocí strávených na policii.
Do konečných čísel ale přeci jen výrazněji zasahuje počet ocenění jeho práce. Invader měl již 15 vlastních výstav, dalších 42 pak skupinových. Vydáno bylo i několik publikací včetně map, kde vetřelce najít.
O popularitě svědčí i fakt, že napodobeniny invaderů lze najít z nalepovacích papírků na oknech a dveřích po celém světě. Zejména v posledních dnech na sociálních sítích rozmohla výzva k válce vetřelců, tedy Post’it War. Skupinu jménem Post’it War najdete mimo oficiálního webu i na Facebooku, kam můžete přispět i vlastní fotografií.
Čtěte všechny články na téma street art
Foto: Tomáš Holý a Post’it War