17. listopadu 2011 –– umění –– Tomáš Holý
Staňte se součástí věčnosti. Označte vaši osobnost. Staňte se součástí vašeho prostředí. Zapomeňte sami sebe. Sebedestrukce je jediným východiskem! To stálo v šedesátých letech na plakátu k výstavě japonské umělkyně Yayoi Kusama. Věčnost a totální rozklad na hraně halucinace jsou i dnes hlavními motivy její retrospektivní výstavy pořádané v Paříži.
Kusama, narozena 1929, jejíž tvorba je těžko zařaditelná, patří mezi ikony moderního umění. Do jejího záběru patří jak malířství, sochařství, tak performance či psaní a zpěv. Její umělecký projev v průběhu let zasáhla zejména mladší generace, ve své době uchvátila i Andyho Warhola.
A není divu. Kusama je fascinující v momentech, kdy si pohrává s tématem věčnosti tak samozřejmě a prostě, jako by nebylo nic jednoduššího. Její zrcadlové místnosti, jednou vyplněné červenými, nafukovacími míči různých tvarů, potištěné obřími bílými skvrnami, jindy zas celý prostor vyplňují pouze drobné žárovčičky, naprosto vtahují návštěvníky do pohnutého světa japonské umělkyně.
Inspirující je i její sochařství, kdy si pohrává s falickými symboly. Umisťuje je i na oblečení, nábytek. Vliv sexuality není náhodný, umělkyně totiž v šedesátých letech byla rovněž ovlivněna květinovou kulturou. Nahota a obnažování byly součástí mnohých jí pořádanými manifestacemi v ulicích New Yorku.
Výstava je s trochou nadsázky výletem za hranice lidského vnímání, místy jde vlastně o překročení prahu do světa psychedelika. Kusama působí na diváka takovou silou, že mnozí si jistě položí otázku, zda i oni nejsou omámeni nějakou drogou. Pocit halucinace je totiž velice sugestivní, jak z obrazů, tak zejména z děl, kde je patrná posedlost umisťováním bodů všech barev a velikostí, a to naproste všude, kde se dá.
Jak již bylo řečeno, doposud stále tvořící Japonka, měla skutečně pohnutý život. Na začátku sedmdesátých let se z USA vrátila do Japonska, kde jí zemřel blízký přítel a posléze otec. V roce 1976 se proto sama pokusila o sebevraždu. Od té doby dobrovolně žila v blázinci, kam dochází dodnes. Její ateliér je nedaleko domu pro duševně choré.
Expozice Yayoi Kusama v pařížském Centre Pompidou přináší průřez tvorbou umělkyně v rozmezí let 1949 až 2011. Přístupná je do 9. ledna 2012.
Čtěte všechny články na téma umění a Japonsko
Foto: Tomáš Holý
Zdroj: Centre Pompidou