26. února 2012 –– umění –– Andrea Málková
Pokud ještě neznáte designéra a umělce, říkající si zkráceně Sebastiana E, tak si ho nyní zapamatujete díky jeho často šokující nepřehlédnutelné tvorbě. Jeho umění vás donutí se pozastavit a zamyslet se hlouběji, ať už je to kachna jako světlo, plesové šaty z rukavic, stůl ze stromu či veřejné umění jako kráva pasoucí se na mrakodrapu.
Sebastian Errazuriz neboli Sebastian E je designér a umělec žijící v New Yorku, ale narodil se v Chile a vyrůstal v Londýně. Vytváří pozoruhodná někdy až kýčovitá díla, v nichž se snaží lidem připomenout jejich smrtelnost, nutí je ohlédnout se zpátky za svými životy a jejich každodenními rutinami. Mezi jeho uměleckými díly najdete jak sochy, nábytek, spotřební předměty, ale dokonce koketuje i s módním návrhářstvím. Jeho unikátní díla byla vystavena na více než 40 výstavách po celém světě a ve svých pětatřiceti letech získal již mnoho ocenění za svou uměleckou práci.
Ve většině svých děl v podstatě recykluje staré věci, přetváří je ve věci nové a získávají tak nový účel, takzvaný nový dech. Dámy by například mohly v probíhající plesové sezóně ocenit šaty z gumových rukavic, které Sebastian E navrhl v roce 2005, vypadají velice efektně a na plese se jistě stanete nepřehlédnutelnými i s malou investicí.
Zatímco se dámy upravují, můžou si pánové vypít čaj z praktického dvojhrnku Tea x Two. Zasednout přitom mohou ke stromovému stolu, který je vyroben z jednoho masivního kusu kmene s kořeny i větvemi přikrytým čirou skleněnou deskou. Přečíst si u toho mohou víkendovou přílohu ranních novin, protože jediné s čím by mohli mít problém je, uvázat si extrémně dlouhou rudou kravatu, jenž je také designovým kouskem Sebastiana E.
Mezi jeho díly můžete objevit i poměrně šokující lampu, jejíž podstatnou část tvoří tělo kachny, dámský kožich vyrobený z plyšových medvědů nebo člun vyrobený z rakve. Překvapit vás ale můžou i jeho objekty se sakrální tématikou, kde třeba sám sebe vyobrazil jako svatého. Za zmínku stojí i praktický nápad, kdy starý nákupní koš zužitkoval jako klec pro papouška. Sebastian E se mimo jiné zabývá i veřejným uměním. Projektem z roku 2009 například nabádal Newyorčany, aby si uvědomili svůj dar života, tak že pod Brooklinský most vysázel 1 100 bílých křížů, které měly připomenout týdenní úmrtnost lidí v New Yorku.
Čtěte všechny články na téma produkty, umění a móda
Foto a zdroj: Sebastian E