1. dubna 2012 –– umění –– Tomáš Holý
Skateboard nemusí nutně sloužit jen na ježdění a pomyslné balení náctiletých slečen. O tom širokou veřejnost přesvědčil japonský umělec Haroshi. Ten totiž rozbité nebo již nepoužívané skateboardy přetváří v sochy. Větší pozornosti se jeho tvorbě dostalo loni, kdy sérii svých výtvorů vystavoval mimo Japonsko, a to s nemalým úspěchem v galerii v New Yorku.
Haroshiho sochy rozhodně na první pohled nevypadají, že kdysi měly něco společného s prkny na kolečkách. Výsledek jeho snažení je totiž vždy pestrobarevný a působící spíše jako mozaika. Haroshi pro každou sochu pečlivě vybírá každé prkno. Ta pak vrství, vytvoří z nich kompaktní blok, který následně ručně opracovává do nejmenších detailů.
Ze skateboardů pak vznikají části lidského těla, jako ruce či nohy, věci veskrze všední, například boty, pouliční hydrant, holubi či láhve nebo fantazii podněcující předměty jako třeba vidle, které připomínají gigantické francouzské klíče. Inspiruje se například i videohrami, jako je tomu u postavičky Maria. Nevytváří však pouze sochy, ale rovněž velkoformátové mozaikové obrazy. Námětem mu jsou v tomto případě opět videohry, odkazuje se k jejich počátkům, pro které byly typické pixely.
Jeho technika je blízká pradávné tradiční výrobě dřevěných Buddhů v Japonsku. Cílem této práce bylo konzervovat materiál, zároveň se ale snažit o minimalizaci konečné váhy soch. Unkei, jeden z mistrů tohoto řemesla, ve dvanáctém století umisťoval do každého Buddhy na místo srdce krystal. Dával tak každé soše duši. Obdobně postupuje i Haroshi, který vkládá doprostřed svých objektů malý kov.
Haroshi se narodil v roce 1978 a co se umělecké tvorby týče, je sám sobě učitelem. V současnosti je mu domovem Tokio. Jeho cesta k umění skrze dřevěné dekly nebyla příliš složitá, sám je totiž vášnivým skateboardistou.
Čtěte všechny články na téma socha a Japonsko
Foto a zdroj: Haroshi