18. července 2012 –– umění –– Kateřina Farná
Světoznámý karikaturista a kreslíř Gerald Scarfe vystavuje do 28. října v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru. Jméno pětasedmdesátiletého šarmantního Brita leckomu mnoho neřekne, nicméně je to právě tento muž, který nakreslil Pink Floyd: The Wall, vytvořil úvodní sekvenci seriálu Jistě, pane ministře a pro Walta Disneyho udělal Hercula.
Svou výstavu, pořádanou v rámci galerijního projektu Humor v umění, nazval In Bohemia. Vedle něj se představují ještě grafici a kreslíři Vladimír Jiránek, Jiří Slíva a Rakušan Josef F. Krichbaum. Asi nejslavnější je jeho spolupráce s kapelou Pink Floyd na desce a filmu The Wall (1982). Původně měl dokonce celý snímek režírovat. „Na začátku jsem skutečně režíroval nejen animaci, ale celý film. Bylo toho na mě moc, už jsem to nezvládal. Tak jsem zavolal Alanu Parkerovi (režisér filmů Vítejte ve Wellville nebo Evita, pozn. red.), on to vzal a já zůstal jen u animace,“ vzpomíná na plodné období a dodává, že to byla velká zábava.
V branži politické a společenské karikatury se pohybuje téměř padesát let. Pracoval pro The New Yorker a stále přispívá do Sunday Times. Kreslení je pro něj silně terapeutické. „Když mě svět kolem rozruší, což se děje neustále, kreslím – třeba v osmašedesátém jsem udělal Dubčeka, protože jsem byl rozladěn tím, co se stalo Československu.“ V politice ho prý za tu dobu nic příliš nepřekvapilo, spíš rozesmutnilo. „Stále jsou tu stejné typy padouchů, jednoho Kaddáfího zničíte a přijde další. Chamtivost a násilí nemůžete zastavit. Je to něco jako nemoc – mít více peněz, síly, moci,“ myslí si autor slavných kreseb Nixona, Bushe nebo Obamy.
Právě současný americký prezident je pro kreslíře oříškem. „Nejsem schopen přesně vystihnout jeho osobnost. Kreslil jsem ho jako supermana, protože lidé od něj očekávali nadpřirozené schopnosti, ale teď ho kreslím s roztrhaným pláštěm, protože se musí jako člověk u moci potýkat s řadou problémů,“ říká Scarfe.
„Jsou však i tací, kteří jsou chodícími karikaturami. Například pánové Sarkozy nebo Berlusconi,“ prozrazuje autor pikantních kreseb bývalé „Železné lady“ Margaret Thatcherové, kterou oběsil na šále, nebo Tonyho Blaira a George Bushe, kdy nechal Blairovu hlavu vylézt z Bushova pozadí. „Thatcherová byla dobrý materiál stejně jako Nixon nebo Mugabe. Z herců jsou skvělí Hugh Grant nebo Woody Allen. U nich je ale jeden problém, předstírají, že jsou někým jiným, kdežto politici jsou sami za sebe – někteří to dělají dobře, jiní špatně,“ hodnotí.
Foto a zdroj: Gerald Scarfe